Bilimsel Gaflar – Doğruya Giden Eğri Yolda Serüvenler

Günlük yaşantımızda pek çoğumuz gaf yaparız. Yaptığımız gündelik gaflardan farklı olan ise bu kitaptaki gelmiş geçmiş en gülünç bilimsel gafların günümüze katkısı. Bilim insanları da tek seferde doğruya ulaşamazlar elbette. İşte bu kitap hem bu konuya değiniyor hem de ilginç gafların hayatımızı nasıl etkilediğini, açıkça yapılan hataları ve onlar üzerine düşünmeyi eğlenceli ve bir o kadar faydalı örneklerle bize sunuyor.

Kitabın içinde Batlamyus’dan Kristof Kolomb’a kadar bilinen ve bilinmeyen birçok bilimcinin önemli gafları var. Billy Aronson bilimin eğlendiren yönünü çok açık bir dille kitaba aktarmış. Bence yetişkinlerin ve çocukların sıkılmadan ve zorlanmadan okuyacağı gayet eğlenceli bir kitap. Ayrıca sayfaların arasına minik çizimler serpiştirilmiş, daha ne olsun. İyi ki kitaplarımın arasında var dediğim bu kitabı okurken çok ilginç şeylerle karşılaştım. Eğer hem eğlenmeli hem öğrenmeli düşüncesiyle kitap arayışı içindeyseniz kesinlikle tavsiye ederim ;)

Gömleklerin fare doğurduğu, elektriğin kurbağalardan elde edildiği bir dünya düşünün. Ya da Marslıların gezegenlerini su kanallarıyla donattığını… Belki size saçma ve inanılmaz geliyor. “Olamaz!” diyorsunuz. Ama bunlara inanıldığı dönemler de olmuştu; üstelik oldukça parlak, çalışkan bilimciler tarafından. Gaflar ve hatalar insanlara özgüdür; Bilimciler de bundan payını alacaklardı elbet. Ancak bu kitapta yer verilen bilimsel gaflar özel bir türden. Bunlar odanızı aydınlatmanızı, pasta kreması yapmanızı, Dünyanın bir ucundan diğerine uçmanızı olanaklı kılan atılımlara başlangıç oluşturdular. Ve evren içindeki yerinizi anlamanıza…

Billy Aronson’un TÜBİTAK Yayınlarından çıkan diğer kitapları; “Tuhaf Bu DNA’lılar” ve “İşte Dünya

tübitak kitap

 • BİLİMSEL GAFLAR -Doğruya Giden Eğri Yolda Serüvenler
  Orijinal Adı: Scientific Goofs – Adventures Along the Crooked Trail to Truth
  Yazar: Billy Aronson
  Çeviri: Nermin Arık
  Resimleyen: Lynn Brunelle
  10 yaş+, 93 sayfa
  Yayınevi: Tübitak Popüler Bilim Kitapları
Reklamlar

Bilimsel Gaflar – Doğruya Giden Eğri Yolda Serüvenler” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s