Tuhaf Bu DNA’lılar

tuhaf dna kitabıÇocuklara DNA’yı tanıtmak için  Billy Aronson’un eğlenceli kaleminden çıkan “Tuhaf Bu DNA’lılar” adlı kitap 4 ana bölümden oluşuyor. Baş kahramanımız uzaylı Skreeg 402, mühim bir görev için Dünya’ya gönderilir. Aslında Dünya’ya gelen ilk uzaylı o değildir, ondan önceki talihsiz araştırmacı Blech 3000’in yarıda bıraktığı işi tamamlamak üzere dünyamıza ışınlanmıştır. Amacı Dünya’lı yaratıkların en büyük sırrını -DNA’yı- keşfetmektir… Öğrenmesi gereken cevaplar vardır.

Dünya’lı yaratıkları kendileri yapan şey nedir? Dünyalı yaratıkları birbirlerinden farklı yapan şey nedir? Dünyalı yaratıkları eski hallerinden farklı yapan şey nedir?

Kitabı Skreeg 402’nin günlüğü şeklinde okuyoruz. Sevimli Uzaylımızın araştırmalarındaki en büyük yardımcıları eski gazeteler, mektuplar ve ansiklopediler. Ayrıca söylemeden geçemiyeceğim kitap içindeki gazeteler, mektuplar ve ürün kutularının resimlemeleri çok başarılı ve kitabın eğlenceli bilimselliğine keyif katıyor.

Birinci bölüm “DNA dünyalı yaratıkların hücrelerine nasıl giriyor?” sorusuyla başlıyor. Bu bölümde, Anne ve babanın DNA’ları yeni DNA’lar yapmak için nasıl birleşiyorlar?, Yeni DNA anne ve babadan çocuklara nasıl aktarılıyor?, Bebeğin cinsiyeti nasıl belirleniyor? gibi konular hakkında bilgi veriliyor.

İkinci bölümde DNA’nın insanların oldukları gibi olmalarını nasıl belirlediğini, Bir canlının neden anne ve babasına benzediğini, Proteinlerin ne olduğu ve ne işe yaradığı, DNA’nın canlıların görünüşünü nasıl etkilediğini uzaylımız Skreeg 402 ince ince araştırıyor.

Üçüncü bölümde de DNA’nın bir canlı türünü zaman içinde değiştirmeyi nasıl başardığını, Mutasyonun ne olduğunu, Türlerin zaman içinde nasıl değişip bugüne kadar geldiklerini veya gelemediklerini öğreniyoruz.

Dördüncü bölümde ise DNA bir uzaylıyı nasıl etkiliyor başlığı altında Skreeg 402yi tanıyoruz ve tabi DNA’nın Skreeg 402 yi nasıl etkilediğini görüyoruz. Ve sonuçta DNA’nın muhteşem hikayesi Skreeg 402’den bir mektup ile sonlanıyor. Kitabın sonundaysa kitapta kullanılan terimlere yer verilmiş, iyi de olmuş hani. Çocuklar anlamlandıramadıkları terimleri kitabın sonunda rahatça bulabilecekler. Ben bu kitabın okullarda fen dersi projelerinde kaynak olarak kullanıldığını biliyorum. Onun dışında çocukluğuma ait olan bu kitabı sırf ders için ya da bir şeyler öğrenmek için değil de sadece resimlerine bakıp eğlenmek için okuduğumu çok iyi hatırlıyorum :) Ve harika bir öyküsel içeriğe sahip bu kitabı çok seviyorum!

tuhaf dna kitap

 • Tuhaf Bu DNA’lılar
  Orijinal Adı: They Came From DNA
  Yazar: Billy Aronson
  Çizer: Danny O’Leary
  Çeviri: Cem Soydemir
  14+ yaş, 73 sayfa, 20 x 26 cm 
  Tübitak Popüler Bilim Kitapları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s