Pırtık Tekir

kediHikayemizin baş kahramanı Pırtık Tekir, sokak çalgıcısı Hüsnü ile birlikte yaşayan ve miyavlayarak ona eşlik etmeyi çok seven bir kedidir. Pırtık Tekir ve Hüsnü iki iyi arkadaştır günlerini hep beraber geçirirler, taa ki bir gün Hüsnü’nün başına kapkaççılardan dolayı kötü bir olay gelip hastaneye kaldırılana kadar… Hüsnü, hırsızları kovalayım derken düşer ve hastanelik olur işte bütün olaylar bundan sonra başlar. Pırtık tekirin ise arkadaşı Hüsnü’nün başına gelenlerden haberi yoktur tanışıp çok sevdiği Karpati nin evinde yaşamaya başlar böylece bizim sokak şarkıcısı Pırtık Tekir eşi ve çocukları olan meşgul bir ev kedisi haline dönüşür. Pırtık Tekir yeni hayatını sever ama arkadaşı Hüsnü’yü bir türlü aklından çıkaramaz ve onu bulmak için yollara düşer. Hüsnü de kediyi düşünmektedir onu arar fakat bulamaz. Sonunda iki arkadaş eskisi gibi buluşurlar fakat Pırtık Tekir bu seferde ailesini çok özler ne yapsacağını bilemez. En sonunda kimsenin istemedigi aynı kendisine benzeyen yavrusu Cicim Hüsnü’nün yanında kalmak ister çünkü o da babası gibi şarkı söylemeye bayılır. Böylece Hüsnü’nün yeni bir sokak arkadaşı daha olmuş olur. Julia Donaldson çocuklar için güzel bir dostluk, sadakat ve cesaret dolu bir hikaye yazmış Axel Scheffer ise bir güzel resimlemiş…pırtık tekir kedi

Julia Donaldson’ın yazdığı diğer kitaplar;  “Mağara Bebeği”, “Tostoroman”, “Tostoraman’ın Yavrusu”, “Devler ve Minicik Bobolar”, “Süpürgede Yer Varmı?” ,”Ksabanın En Şık Devi”, “Minik Balık”,  “Yataktan Düşen Ayıcık”, “Değnek Adam”, “Nohut Oda Bakla Sofa”, “Zogi”, “Maskeli Fare”

Axel Scheffer’in resimlediği diğer kitaplar; “Değnek Adam”, “Tostoroman”, “Tostoraman’ın Yavrusu”, “Süpürgede Yer Varmı?”, “Ksabanın En Şık Devi”, “Minik Balık”, “Zogi”, “Nohut Oda Bakla Sofa”, “Maskeli Fare”

Minik balık ile değnek adamın yazar ve çizerden harika bir öykü daha…
“Ben ve sen bir de eski gitar
Ah gururluyuz ve mutlu ne kadar
Mİİ-YAVVV bir de eski gitar
Ah GURRR-urluyuz ve mutlu ne kadar.”

 • Pırtık Tekir
  Orijinal Adı: Tabby McTat
  Yazar: Julia Donaldson
  Resimleyen: Axel Scheffer
  Çeviri: Ali Berktay
  2+ yaş, 14 sayfa
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklamlar

Pırtık Tekir” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s