Kocaman Ayaklı Çocuk

kocaman ayaklı çocuk kitabıİtalyan yazar Beatrice Masini’nin “Güzel, Açıkgöz ve Cesur Kızlar” dizisinin ikinci kitabı “Kocaman Ayaklı Çocuk” Menta adlı kızın kendini tanıyıp sahip olduğu farklılığını lehine çevirmeyi keşfetme sürecini konu ediniyor.
Menta’nın ciddi anlamda büyük ayakları ve ailesinin de bu konuda ciddi derecede endişeleri vardır. Anne ve babasının onun bu farklılığını ortadan kaldırmak için denemediği yol kalmamıştır doktorlar, kremler, hayal tacirler vs..vs..
Menta ise halinden memnundur fakat ailesi durumu öyle bir abartmışlardır ki en nihayetinde Menta’nın canına tak eder. Evden kaçar kaçmaz yaptığı ilk iş ise ayaklarını küçük göstersin diye giydiği siyah ayakkabılarını göz alıcı bir kırmızıya boyatmak olur. Menta evden kaçınca ailesi de onun peşinden izini sürmeye başlar.  O ise geride bıraktığı yaşantısının aksine her gittiği yerde kocaman ayaklarının bir faydasını görerek kendisini keşfetmeye başlar. Menta kafası karışık bir halde nereye gittiğini bilmeden yoluna devam eder. Bu yolculuk mentanın eksilerini artıya çevirmesinin yanında aynı zamanda ailesine de onu olduğu gibi kabullenmelerini öğretecektir.
Standart toplumlarda farklılıklardan hep korkulmuştur. tıpkı mentanın anne ve babası gibi.. Karşısına hep sorunlar çıkacak, ileride yalnız kalacak, kimse onu istemeyecek gibi düşüncelerle farklılıklara kapalılardır.
Menta’nın hikayesindeyse bir şeyin gerçekten istendiği takdirde fiziksel farklılıkların hiçbir engel teşkil etmediğini anlatılıyor, ve verdiği mesaj ise açık “farklılıklar hayatımızda bırakın engel olmayı kolaylık bile sağlayabilirler”.

Kıvırcık saçları, yeşil camlı gözlükleriyle küçük Menta sevimli ve mutlu bir kızdır.  Onu yaşıtlarından ayıran tek şey bayrak direği uzunluğundaki ayaklarıdır.  Ailesinin, ayaklarıyla ilgili planını öğrenen Menta, evden ayrılıp uzun bir yolculuğa çıkar.  Bu yolculukta, ayaklarıyla barış imzalayacaktır. Nasıl mı? Gelin hep birlikte öğrenelim…
Beatrice Masini’nin dizisi Güzel, Açıkgöz ve Cesur Kızlar; dizinin ilk kitabı Yalancı Aynalar ile başlamıştı. Dizi, Koca Ayaklı Çocuk’un ardından Kralın Kızının Hediyesi ve Ejder Çocuk yapıtları ile devam edecek.

 • Kocaman Ayaklı Çocuk
  Orijinal Adı: la bambina con i piedi lunghi
  Yazar: Beatrice Masini
  Resimleyen: Desideria Guicciardini
  Çeviri: Nükhet Amanoel
  7+ yaş, 72 sayfa
  Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Kocaman Ayaklı Çocuk” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Sivri Uzun Dişler | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s