Bir Öykü Yazalım Mı?

Öykü yazmayı bir yazardan daha iyi kim anlatabilir?bir öykü yazalım mı kitap
“Bir Öykü Yazalım Mı?” çocukları yazmaya yönlendirmek, bir şeyler ortaya çıkartmaları için heveslendirmek ve yol göstermek adına yine Can Çocuk yayınlarından çıkan çok işlevli ve tam yerinde bir kitap.  Cemil Kavukçu ne iyi etmiş de böyle bir kitap yazmış ve Can Çocuk Yayınları ne iyi etmiş de bu kitabı yayımlamış. Çocukların bir öykü nasıl yazılır sorusuna cevap olacak ve öykü yazım süreci hakkında fikir sahibi olmaları  için güzel bir yapıt. Cemil Kavukçu’nun öykü yazmayı ders verir gibi ağır bir havada değil de Fatoş’u örnek göstererek çocukların anlayacağı şekilde, bu konuda minik okurların yolunu aydınlatması ise ayrı bir güzellik. Ayrıca kitabın girişindeki Cemil Kavukçu’nun yazısını okumadan geçmemenizi öneririm. Neyse ki çok değerli yazarlarımız ve yayınevlerimiz var deyip hikayeye geçeyim…

Kitaptaki kahramanımız Fatoş, bütün gece uyuyamamıştır, sabah ise kahvaltısını heyecandan doğru düzgün yaptığı da söylenemez. Tüm bu telaşın nedeni ise kitaplarını çok sevdiği yazarın okullarına söyleşiye gelecek olmasıdır elbette.. Fatoş yazarı dörtgözle beklemeye başlar çünkü yazar bir öykü yazmanın inceliklerini okullarına gelince onlarla paylaşacaktır.  Bunun yanısıra aklında yazara sormak için can attığı bir sürü soru da vardır. Fatoş’un küçücük dünyasında  kurduğu çok güzel hayalleri vardır çocuklar için öykü kitapları yazmak da bunlardan biridir.  Tıpkı sevdiği yazar gibi olmak ister, ufak tefek masallar uydurmuş olsada o güne kadar henüz bir öykü ortaya çıkartmamıştır. Beklenen gün gelmiştir, yazar öğrencilere tek tek işin önemli noktalarını anlatıp onlara bir öykü yazmak için geniş bir kapı aralar. Bu arada babasının Fatoş’a yaptığı bir sürpriz ona öykü yazma serüveninde çok faydalı olur. Fatoş böylece öykü yazma işine iyice asılır, o kadar çok şey görüp öyküsü için o kadar çok malzeme toplar ki.. Kulaklarında yankılanan yazarın sesiyle kendi öyküsünün ilk adımlarını atmaya başlar. Sanmayın ki burada bitiyor devamı da var fakat ben devamını anlatmayacağım.
Sizlere kitabın üzerinde durduğu konuda bir kaç önerim olacak mesela okumayı henüz bilmeyen çocuklara öykünün başını uydurup devamını onların getirmesini isteyerek veya kitabı okuyan çocuklarınızla bir oyun haline getirerek öykü oluşturmaya teşvik edebilirsiniz. Ve en önemlisi çocukları okudukları  ve sevdikleri kitapların  yazarlarının ve çizerlerinin imza günlerine götürmeniz. Eminim bunlar çocukların kitaplara olan ilgilerini canlı tutacaktır.
Türk Edebiyatı’nın önemli öykücülerinden Cemil Kavukçu, çocuklar için yeni bir kitap yazdı. Bir Öykü Yazalım Mı? Mustafa Delioğlu’nun resimlemeleri ile Can Çocuk Çağdaş Türk  Edebiyatı dizisinde yerini aldı.
Küçük Fatoş’un öykü yazmak için ne denli uğraş verdiğini, gereken tüm teknik bilgileri kullanarak başından sonuna kadar öyküsünü nasıl yazdığına tanık olacağınız Bir Öykü Yazalım Mı? sizleri de öykü yazmaya özendirecek bir başucu kitabı…  Bir Öykü Yazalım Mı? çocukları hayal kurmaya ve bu hayalleri yazı ile ifade etmeye teşvik ederken, öykü yazmak için gereken teknik bilgileri de matematiksel bir düşünme şekli ile kurgulamaya yönlendiren bir kitap olma özelliğini taşıyor.

Cemil Kavukçu’nun Can Çocuk yayınlarından çıkan diğer kitapları ; “Selo’nun Kuşları”, “Havhav Kardeşliği – Bopato 1”, “Özgürlüğe Kaçış – Bopato 2”, “Kafeste Bir Topik – Bopato 3”

  • Bir Öykü Yazalım Mı?
    Yazar: Cemil Kavukçu
    Resimleyen: Mustafa Delioğlu
    9+ yaş, 96 sayfa, siyah beyaz resimli
    Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Bir Öykü Yazalım Mı?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s