Babamın Sihirli Küresi

babamın sihirli küresi kitapSevilen yazar Aytül Akal ve çizer Mustafa Delioğlu, güzel görsellerle süslenmiş sayfaları ve hayatın içindeki aşina karakterleri ile  çocukların bıkmadan usanmadan keyifle okumak isteyecekleri türden bir kitap ortaya çıkartmışlar. Çocukların okuma hızına olumlu yönde katkı sağlayacak “Babamın Sihirli Küresi” adlı kitap 3 hikâyeden oluşuyor. Bu güzel kitaptaki güzel hikâyeler üçüncü sınıfa giden bir kız çocuğunun genel olarak okul çevresinde yaşadıklarını içeriyor. Üç hikayenin üçünü de kızımızın ağzından dinliyoruz bu da olaylara kendimizi kaptırmamızda büyük rol oynuyor  ki kitaptaki diyalagları çok başarılı bulduğumun altını renkli kalemlerle çizmek isterim. Aytül Akal’ın gülümseten hikayelerini okurken kitap aslında okul yıllarımı ne kadar özlediğimi farkettirdi bana.(aslında keşke tekrar çocuk olup okul yollarına düşsem diye düşünmedim değil hani..:))
ilkokul çağındaki çocuklar için mükemmel bir kitap olmasının yanısıra aile bireylerinin de okuduklarında yüzlerinde bir gülümseme belireceğinden eminim.  Öykülerin aile ve okul çevresinde geçmesi, arkadaşların sınıftaki diyalogları, okul ve aile yaşamı içinde geçen olaylar çocukların tanıdık duygulara dayanarak okuma pratiğini daha eğlenceli bir hale getiriyor. Aytül Akal’ın akıcı dili ve hikâyelerinin içine eklediği bilgilendirici öğeleriyle Mustafa Delioğlu’nun karakterlere renk kattığı kaçırılmaması gereken bir kitap. Hikâyelerin her biri sıcacık,içten, keyifli ve eğlenceli.
Herkese keyifli okumalar…

“Babam Duymasın” ve “Benim Babam Sihirbaz” adlı öykü kitaplarıyla okurlarını keyifli bir yolculuğa çıkaran Aytül Akal’dan, baba çocuk ilişkisi üzerine kaleme alınmış yepyeni bir öykü kitabı: “Babamın Sihirli Küresi”. 1991 yılında çıktığı çocuk edebiyatı yolculuğuna hiç ara vermeyerek, okurlarına yüzden fazla eser armağan eden Aytül Akal, yeni kitabında hayatın içinden sımsıcak üç öykü sunmuş sevenlerine… “Babamın Sihirli Küresi”nde, üçüncü sınıfa giden bir öğrencinin okul ve aile yaşantısına ayna tutan Akal, kitapta yer alan tüm öyküleri birbiriyle ilişkilendirerek genel kurgunun belirli bir ahenk içerisinde akışını sağlamış. Bu yönüyle kitap klasik öykü formundan ayrılarak mor şapkasıyla kitabın merkezine oturmuş dokuz yaşındaki bir kızın günlüğü haline dönüşmüş âdeta…
Sahibinin bile gözünden sakındığı; herkesin takmak için can attığı mor bir şapka, vur döndür oyunuyla çaresizce ikiye ayrılan bir dünya küresi ve ansızın gelen baharın okuldaki etkileri… Çocukların okumaktan büyük keyif alacakları sürprizlerle dolu bu öyküler, ara satırlarında Türk kültürü ve tarihi hakkında çeşitli ipuçları vermeyi de ihmal etmiyor. Aytül Akal’ın renkli anlatımıyla gözlerimizde canlandırdığı eğlenceli okul atmosferi, Mustafa Delioğlu’nun muhteşem bir hayal gücüyle yoğurduğu neşe dolu çizimleriyle birleşerek çocukların ellerinden bırakmak istemeyecekleri bir kitap ortaya çıkarmış. Bakalım dünya falınızda sihirli küre size hangi ülkeyi işaret edecek?..

  • Babamın Sihirli Küresi
    Yazan: Aytül Akal
    Resimleyen: Mustafa Delioğlu
    7+ yaş, 85 sayfa, renkli resimli
    Uçanbalık Yayınları

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s