Vilma Bastıbacak ve Donmuş Kalpler Davası

vilma bastıbacak ve donmuş kalpler davasıVilma Bastıbacak, Yardıma Muhtaç Çocuklar Aşağı Yaka Enstitüsünde büyümüş cin gibi bir kızdır. Enstitüde geçirdiği günlerde pek fazla arkadaşı olmayan Vilma, zamanla dedektifliğe merak salmıştır. Tek eğlencesi ise bu doğrultuda gizlice okuduğu kitap ve dergilerdir. Bunun en büyük nedeni ise okuduğu dergilerdeki ünlü dedektif Teodor P. İyikalp’in heyecanlı kahramanlık maceralarıdır, tabi bir de buna  geçmişini aydınlatmak istemesi eklenince sıkıcı günlerini bir gün dedektif olma tutkusuyla geçirmeye başlar.  Öyle ki etrafındaki en ufak bir olayı bile kaçırmamaya özen gösterir olmuştur. Ufak tefek bir kaç gizemli olayı çözmeye çalışsada hiç başarılı olamamıştır  fakat dedim ya cin gibi diye kolay kolay pes etmez bizim küçük dedektif. Çok beğendiği ünlü dedektifle yolları bir şekilde kesişince de adamın resmen yakasına yapışır ve peşini bırakmaz :) O sırada adadaki önemli bir davanın üzerine çalışan dedektifi etkilemek ve çırağı olabilmek için elinden geleni ardına koymaz, kendini ünlü dedektife kanıtlamak için canını dişine takar ve olayın çözülmesine yardım etmeye çalışır.

Sürükleyici anlatım dili ve çevirisinin güzelliğiyle dikkat çeken beğeniyle okuduğum kitabın içeriği doyurucu bir dedektiflik ve macera hikayesi ile dolu. Kitapta siyah beyaz resimlemelerin güzelliğinin yanısıra dikkatimi çeken bir diğer ayrıntı ise karakterlerin soyadlarının tam anlamıyla  kişiliklerine uygun olması. Kitabın sonunda Vilma’nın maceralarının devamının geleceği sinyali veriliyior, bildiğim kadarıyla seri üç kitaptan oluşuyor ama diğerleri henüz dilimize çevrilmedi yani bana ve Vilma’nın maceralarını sevenlere de devamını okumak için sabırsızlıkla beklemek düşüyor..:) Az kalsın unutacaktım son sayfada ise ünlü dedektifin çok sevdiği mısır ezmelerinin tarifi verilmiş. Kim bilir belki mısır ezmesi yapıp maceraların devamı gelene kadar kitabı tekrar tekrar okurum.

Huzurlarınızda yeni kahramanımız: Dedektif Vilma Bastıbacak.
Yoksa dedektif yamağı mı demeliydik…

Tenha Ada Yardıma Muhtaç Çocuklar Aşağı Yaka Enstitüsünde bulunmak, on yaşındaki yetim Vilma Bastıbacak için gün geçtikçe dayanılmaz bir hal almaktadır. Enstitüde bulunan on yaşındaki çocukların en küçüğü ve en cılızı olan Vilma’nın geçmişine dair birkaç küçük ipucundan başka hiçbir şeyi yoktur. Acıya ve kedere boyun eğmemek için yalnızlığına sığınan Vilma’nın tek dostu enstitünün bakımsız kütüphanesindeki kitaplar ve Madam Cızırtı’nın çöp kutusundan gizlice aldığı dergiler olur. Hele o dergiler yok mu? Vilma onlara bayılır… Çünkü birçoğu, adanın en ünlü dedektifi Teodor P. İyikalp’ın etkileyici kahramanlık hikâyeleriyle doludur. Vilma kısa sürede ona hayran olur. Hayatta en çok tanışmak istediği kişi bu dedektiftir artık. Gün boyu, “Ah, ileride bir gün onun gibi bir dedektif olabilsem,” diye hayallere dalar durur. Günlerden bir gün Madam Cızırtı onu odasına çağırır. En sonunda enstitüden ayrılık vakti gelmiştir. Heyecan ve macera dolu Tenha Ada Yukarı Yaka artık göründüğü kadar uzak değildir. Otuz günlük deneme süresi boyunca, kasvetli bir malikânede, Bayan Barbara Bedbaht’ın hizmetindedir artık. Ama ne hizmet! Kurallar kurallar… Ölmek veya sakat kalmak en büyük yasak! Malikânede tanıştığı aylak av köpeği Turşu da olmasa hiç çekilir dert değil. Çörek almak için Bay Unlu’ya, yani fırıncıya doğru yola koyulduğu bir gün Bastıbacak, o ana dek hayatında karşılaştığı en muhteşem gerçeği öğrenir. Hayranlıkla takip ettiği dedektif Teodor P. İyikalp, meğer malikânenin kapı komşusu çıkmasın mı?.. İşte her şey bundan sonra başlar… Çalıntı bir mücevher, bir balık pulu ve birkaç donmuş kalp… Küçük yaştan beri dedektifliğe merak salan Vilma Bastıbacak için muhteşem bir dava gibi görünmektedir. Peki, efsanevi dedektif Teodor P. İyikalp, Turşu adında haylaz bir köpeği olan bu küçük ajanı asistanı olarak işe alacak mı dersiniz? Üstelik delil niteliği taşıyan her şeyin yenilerek yok olacağını bile bile… Vilma Bastıbacak’ın pes etmeye hiç niyeti yok. Ok yaydan fırladı bir kere. Hayallerine ulaşmaya ramak kala vazgeçmek hiç ona yakışır mı?..

İngiliz televizyon spikeri, oyuncu ve yazar Emma Kennedy’nin kendine has bir mizah diliyle kaleme aldığı Vilma Bastıbacak ve Donmuş Kalpler Davası çocukların severek okuyacağı Vilma Bastıbacak maceralarının ilk kitabı. Devamı için şimdiden sabırsızlanmaya başlayın deriz!vilma

 • Vilma Bastıbacak  Donmuş Kalpler Davası
  Orijinal Adı: Wilma Tenderfoot and the Case of the Frozen Hearts
  Yazar: Emma Kennedy
  Çizer: Sylvian Marc
  Çeviri: Berfu Durukan
  9+ yaş, 264 sayfa
  Tudem Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s