Bay Porsuk ile Bayan Tilki 1 Tanışma

bay porsuk ile bayan tilkiBrigitte Luciani’nin yazıp Eve Tharlet’in resimlediği “Bay Porsuk ile Bayan Tilki” adlı çizgi roman havasındaki kitap farklı kardeşler arasında yaşanan ilişkileri anlatıyor. Brigitte Luciani bu kitabı izlediği porsuk ve bir tilkinin aynı yuvayı paylaştığı bir belgeselden yola çıkarak yazmış. Ben kitaptaki gözalıcı resimlerin suluboyayla verilen doğallığını çok sevdim, Eve Tharlet ufak çizimleriyle hayvanların küçük dünyalarını da çok güzel yansıtıyor.
Hikaye ise Bayan Tilki ve kızı Zıpır’ın evlerini bulan avcılardan kaçarken bay porsuk ile Uslu, Obur ve Bıdık adlı üç yavrusunun yaşadığı eve sığınmasıla başlar. Porsuklar tedirgin olsa da baba porsuk misafirperverlik göstererek onları hemen aralarına kabul eder. Aradan bir zaman geçtikten sonra bay porsuk ve bayan tilki evlenmeye karar verir. Onlar mutludur ama bu karardan pek de memnun olmayanlar vardır; bay porsuğun üç yavrusu ve bayan tiklinin tek yavrusu bu gelişmeyi kabullenemez. Tilki zıpır her ne kadar kardeş istese de porsuklarla birarada yaşamayı istemez, bibirlerine göre çok farklı olduklarını düşünür. Aralarında tartışıp bir arada yaşayamayacaklarını çünkü farklı özelliklerinden dolayı anlaşamayacaklarını ileri sürerler. Bayan tilki ve bay porsuğa aralarındaki farkları göstererek bu karardan vazgeçirmek için birlik olurlar, fakat yaptıkları plan onların istediği gibi sonuç vermez. Ve sonunda ise yaşadıkları bir olay sonucu birbirlerini kabullenmeyi öğrenirler yani hikaye mutlu sona bağlanır.

…Masal tadında bir çizgi roman okumaya ne dersiniz?
Uyumlu Uyumsuzlar: Bay Porsuk ile Bayan Tilki Güzel bir akşamüzeri, Uslu, Obur ve Bıdık kardeşler, porsuk babaları Güçlüyle akşam yemeği için masa etrafında toplanmışken, davetsiz bir misafir kapılarını çalar. Gelen anne bir tilki ile yavrusu Zıpırdır. Evlerini bulan avcıların elinden güçlükle kaçmayı başaran Tilki ve kızı, gün boyu başka bir tilkinin evini bulma umuduyla orman içinde dolanıp durduktan sonra, en sonunda yorgun düşmüş ve bu porsuk ailesinin evine sığınmaya karar vermiştir. Porsuk kardeşlerin haşarılıklarına bir de yeni misafirlerin kargaşası eklenince ortalık bir anda karışır. Hep bir kardeşin hayalini kurmuş olan Zıpır, kendisinden farklı türdeki bu üç yeni kardeşle nasıl geçinecektir? Bir tilki, üç porsuk yavrusuna nasıl annelik edebilecektir? Kardeşlerin kafalarını karıştıran tüm bu sorular, Obur, Uslu ve Zıpırı tek bir noktada buluşturur: Porsuklar ve tilkiler birlikte yaşamak için yaratılmamışlardır. Peki, birlikte yaşamaya karar veren, hatta bunun için yaşadıkları evi bile genişleten Bay Porsuk ile Bayan Tilkiyi bu kararlarından döndürmeyi nasıl başaracaklardır?..  Bu duruma bir çözüm getirmek için kafa yoran yaramaz üçlü, anne ve babalarına sonunu hiç tahmin edemeyecekleri bir oyun oynamaya karar verirler. Hayvanlar âleminde geçen Bay Porsuk ile Bayan Tilki, günümüz aile yaşantısından izler taşıyan ve pek çok aile ferdinin tecrübe etmek zorunda kaldığı yeni olaylara ve kararlara değinen, 7-9 yaş grubundaki çocuklara yönelik bir çizgi roman serisinin ilk kitabı. Serinin giriş mahiyetindeki ilk kitabı Bay Porsuk ile Bayan Tilki – 1. Tanışma, hayatın içinden gelen tanıdık hikâyesi ve renkli çizimleriyle çocukların severek okuyacakları ve kitaptaki karakterlerle empati kurabilecekleri özgün bir çalışma. Kardeşlerimizi seçememe, herkesi olduğu gibi kabul etme, mümkün olmadığını düşündüğümüz şeylerin bile aslında mümkün olabileceği, önyargıların çoğu zaman yersiz olduğu, yetişkinlerin aldığı kararların çocukları üzerindeki olumsuz etkileri gibi,  çekirdek aile ile ilgili durum ve sorgulamalar üzerine kafa yoran ve kendince çözümler arayan Bay Porsuk ile Bayan Tilki, alınan her yeni kararın arkasında durulması gerektiğini de hatırlatmayı ihmal etmeyen eğitici yönü ağır basan evrensel bir çocuk kitabı

 • Bay Porsuk ile Bayan Tilki 1. Tanışma
  Orijinal Adı: Monsieur Blaireau et Madame Renarde
  Yazar : Brigitte Luciani
  Resimleyen: Eve Tharlet
  Çeviren : Berfu Durukan
  Çizgi hikaye, 32 sayfa
  Desen Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s