1, 2, 3 Hooop! Çin’de – Kutsal Çiçek

1,2,3 hoop çin'De kutsal çiçek“1, 2, 3 Hooop!” serisi Tübitak Çocuk Kitaplığı’ndan yeni çıkan 4 kitaplık bir seri ve genel olarak farklı ülkeleri kültürleriyle birlikte okuyuculara hikaye tadında, Martin adlı bir çocuğun yaşadığı maceralarla aktarıyor.
“1, 2, 3 Hooop! Çin’de – Kutsal Çiçek” kitabındaysa Martin, gezgin büyükbabasının onun için bıraktığı garip bir kolye kolye ve gizli deposunun anahtarı ile istediği ülkeye gidebileceğini öğrenmiştir ve gitmeyi seçtiği ilk durağı Çin olur.
Martin bu garip kolye sayesinde gideceği yeri seçtikten sonra birden kendini yeni çin yılı festivalinin ortasında buluverir, ama neyse ki orada yalnız kalmaz Mexiang ve ailesiyle tanışır. Martin Çin’de güler yüzlü ev sahipleri tarafından karşılanır ve böylece Çin’in özelliklerini orada yaşayan Meixiang ve onun büyükbabasından öğrenme fırsatı bulur, hep beraber çini köşe bucak gezerler.
Bu hikayede tek başına Çin’e gelen Martin eve yalnız dönmeyecektir maceralarının sonunda sevimli küçük yeşil bir ejderha ona eşlik eder.

Çin denilince aklınıza ne geliyorsa neredeyse herşeyi bu kitaba yerleştirmişler. Mesela Çin Seddi, pandalar, Yeraltı Heykel Ordusu, gece pazarındaki garip yiyecekleri, tai chi, ve yeni yılı nasıl kutladıkları gibi en belirgin kültürel özelliklerine yer verilmiş. (Bu arada bu yıl ejderha yılı haberiniz olsun :))
Yazı ve resim oranı belirtilen yaş gurubu için gayet uygun, hem sayfalarını komple kaplayan renkli resimlemelerinin doğal havası ve canlandırılan sahnelerdeki başarı ise kitabın bir diğer artısı.

Genç Martin’in bir gezgin ve kâşif olan büyükbabası, gizli deposunun anahtarını artık Martin’e vermiştir. Büyükbaba gizli deposunda çok değerli fotoğraf albümünü ve Martin’i uzak yerlere götürecek büyülü kolyeyi saklamaktadır. 1, 2, 3 Hooop! Çin’de Martin, Çin’in başkenti Pekin’e gidiyor. Orada büyük bir geçit töreni izliyor ve adı Meixiang olan küçük bir kızla, onun kuzeni Zhou ve cana yakın büyük babası Wei ile tanışıyor. Meixiang ona Çince’nin nasıl yazıldığını açıklıyor ve Yasak Kent’i gösteriyor. Büyükbaba Wei de Martin’e, geleneksel Çin Yeni Yıl Festivali’ne esin kaynağı olan ejderhalar hakkında efsanevi masallar anlatıyor. Daha sonra hepsi birlikte bir macera yolculuğuna çıkıyorlar. Çin’in önemli eserlerinden Çin Seddi’ni geziyor ve sal ile Yangtze Nehri’ne yolculuk yapıyorlar.

Bu serinin diğer kitapları ise şöyle;  “1, 2, 3 Hooop! Meksika’da – Koruyucu Jaguar”   “1, 2, 3 Hooop! Mısır’da – Horus’un Gözü”   “1, 2, 3 Hooop! Brezilya’da – Bonfim Kurdeleleri”

 • 1, 2, 3 Hooop! Çin’de – Kutsal Çiçek
  Orijinal Adı: 1, 2, 3 Suddenly in China – The Sacred Flower
  Yazan: Cristina Falcón Maldonado
  Resimleyen: Marta Fàbrega
  Çeviri: Dr. Abdurrahman Aliy
  7+ yaş,35 sayfa
  Tübitak Popüler Bilim Yayınları
Reklamlar

1, 2, 3 Hooop! Çin’de – Kutsal Çiçek” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s