Kardeşimin Sihirli Okulu

kardeşimin sihirli okulu“Sihirli Kapı” serisi Aytül Akal’ın yazıp Mustafa Delioğlu’nun kendine has üslubuyla resimlediği 4-7 yaşa arası çocuklara hitap eden bol resimli az yazılı bir dizi.
Serinin 2. kitabı olan “Kardeşimin Sihirli Okulu” adlı kitabında ise bir kız çocuğu kardeş istiyor, söz dinleyen ve uslu bir kardeş.Kardeşi olduğunda ise küçük bebek sadece yaramazlık yapıp ortalığı birbirine katıyor. Fakat kardeşi büyüdüğünde ise tam tersi hiç yaramazlık yapmıyor, hatta çocuklar gibi koşup oynayıp gürültü yapmıyor. Bunun nedenini resimlere baktığımızda hemen anlıyoruz, çocuk uslu duruyor çünkü bilgisayarın başında oturuyor. Sayfaları çevirince iş daha da vahimleşiyor, çocuk bilgisayarın yanında yemek yiyip, oracıkta uyuyor öyle ki tuvalete bile zor yetişiyor. Bir süre sonra küçük kardeş okula başlıyor ama sınıfta derslerini dinlemiyor, can sıkıntısını geçirmek için bilgisayar odasını aramaya koyuluyor. Böylelikle okulu gezerken sırayla müzik odasına girip müzik aleti çalıyor, bale odasında balet oluyor, resim odasında resim yapıyor, kütüphanede kitaplarla tanışıyor, tiyatro odasında ise oyuncu oluyor. Bu koşuşturmaca arasında ise bilgisayar odasına gitmeyi unutuveriyor!

Günümüz çocukları malum, neredeyse bütün vakitlerini bilgisayar oyunlarıyla geçiriyorlar ve neredeyse çocukluğun getirdiği  yaramazlık yapma, koşup oynama gibi kavramlar yerini bilgisayar başında oyalanmaya bırakıyor. İşte bu kitap, can sıkıntısını gidermenin tek yolunun bilgisayar olamadığını, değişik alternatiflerin de bizi eğlendirebildiğini anlatıyor. Genel olarak okulun içinde geçen kitapta, enstrüman çalan, bale yapan, resim çizen, oyun oynayan öğrencilerle dolu güzel resimli sayfalar bulunuyor,  yazı oranı az olmasına rağmen resimlemeleriyle konunun net bir şekilde aktarılmış oluğunuda ekleyelim.

Kardeşimin sınıfta ne yaptığını merak ediyorsanız, neden içeriye bir göz atmıyorsunuz?

 

  • Kardeşimin Sihirli Okulu
    Yazan: Aytül Akal
    Resimleyen: Mustafa Delioğlu
    4+ yaş, 40 sayfa
    Uçanbalık Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s