Yandım Ali

yandım aliKöy edebiyatının yetkin ismi Fakir Baykurt’un en sevdiğim kitapları arasına bir yenisi daha eklendi. “Yandım Ali” hem Oya Katoğlu’nun çizimleriyle hem de Fakir Baykurt’un anılarından aktardığı çocukluğunun o tertemiz, saf dostluk, baba-oğul ilişkisi ve sevgi dolu dünyasıyla günümüz genç okuyucularının Fakir Baykurt’u keşfetmeleri için harika bir seçenek oluşturuyor.
Köyde sadece arpa buğday eken köylülere kırda bostan yetiştirerek kendini ispatlamak isteyen babası, Tahir’i gözü gibi sakındığı bostanın başına bostan bekçisi olarak diker. Yüklendiği görevin ne kadar ciddi olduğunun bilincinde olsa da ıssız bostanın ortasında tek başına beklemek kolaymı hiç, arada canı sıkılır elbet Tahir’in. Kavuna arpuza isimler uydurarak, bildiği bütün türküleri okuyarak vakit geçirmeye çabalar ama kimselere yakınmaz halinden. Arada yanına gelip giderek arkadaş olduğu çoban Ali ise bir süre sonra Tahir’in aklını çelmeyi başarır. Aralarında kendilerince ilginç bir anlaşma yaparak dostluklarını ilerletirler. Gel zaman git zaman Tahir’in gözü yollarda kalır ama Yandım Ali bir türlü bostana gelip gitmez, birden ortalıktan kaybolmuştur Yandım Ali, Tahir sorar soruşturur başka bir köye gittiğini öğrenir neticede. Fakat Tahir yaptıkları anlaşmaya rağmen yiğit çoban Yandım Ali’nin gidişine kızmaz kızamaz onun halinden anlar zamanla. Yıllar geçse de kırlarda arkadaşlık ettiği çoban Ali’yi ve o dönemleri hiç unutamaz Tahir. Seneler sonra kader onları köyde tekrar karşılaştırır ama eski defterler bir daha da açılmaz aralarında.
Anadolunun naturel güzellikleriyle karpuz kokulu bir çocukluğa götürüyor ve önümüze yepyeni ve sıcacık bir dünya seriyor bu kitap. Okumayı ve okutmayı düşünenlere mutlaka tavsiye ederim.

Fakir Baykurt Köprü Kitaplar’da!
Yaşamını Türkçe’ye adamış usta bir yazar ve toprak kokulu ölümsüz bir roman!

Türk edebiyatının güçlü kalemi Fakir Baykurt’un unutulmaz romanı, Köprü Kitaplar’ın 13. kitabı olarak okurla yeniden buluşuyor. Burdur’daki Akçaköy’de geçen çocukluk yıllarında karşılaşıp etkilendiği bir kişilikten yola çıkan Baykurt,
köylerin, bostanların, sürülerin ve yarılmış karpuzun kokusunu taşıyan romanıyla günümüz çocuğunu Anadolu’nun bereketli tarlalarının sessizliğine konuk ediyor. “Çocukluk, yalnızca büyüklerin anılarında kalmış sekiz on yıl değildir, yaşamın çok daha değerli, temel bölümdür,” diyen, köy yaşamının ayrıntılarını etkileyici bir gerçeklikle aktaran öğretmen yazar Fakir Baykurt’u, 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü’ne değer görülen Köprü Kitaplar sayesinde, artık çocuklar da severek okuyacaklar.

Tahir, sıcak yaz günlerinde babasının uzak tepedeki bostanında tek başına bekçilik yapmaktadır. Sulanmayan toprakta da kavun, karpuz yetişebileceğini köylüye kanıtlamak isteyen babasının hayalleri küçük Tahir’e direnme gücü vermektedir. Günün birinde bostana, askerden yeni dönmüş yiğit çoban Yandım Ali gelir. Köyün zengin kızına sevdalı Yandım Ali’yle Tahir’in arkadaşlığı ilginç bir alışverişle gelişir…

 • Yandım Ali
  Yazar: Fakir Baykurt
  Çizer: Oya Katoğlu
  152 Sayfa, Roman
  Siyah beyaz resimli
  Günışığı Kitaplığı
Reklamlar

Yandım Ali” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s