Jip ile Janneke

jip ile janneke gülbebek gemiye biniyorAnnie M. G. Schmidt’in yazıp Fiep Westendorp’un resimlediği Hollanda çocuk yazınının demirbaşı olan “Jip ile Janneke” gerek doğal kurgusu gerek resimleri ile kalplare taht kurmaya aday bir kitap. Hollandalı üç nesil bu kitabın karakterleriyle yetişmiş diyebiliriz, ilk önce sadece haftalık bir gazetede çocuk sayfasında yayımlanan jip ile janneke’nın maceraları daha sonraları toplanıp kitap haline getirilmiş. iki iyi arkadaşın kısa kısa hikayelerinden oluşan sade bir tatlılık var bu kitabın dilinde ve bu etken çat pat okumaya başlayan çocukları sıkmadan rahat rahat okunulabilirlik sunuyor. Hikayelerin kısa olması dolayısıyla, çocukluğun okul öncesi dönemi saflğını yaramazlıkları ve kurdukları arkadaşlıkları barındıran pek çok hikaye içeriyor. Kitabın içinde öyle pek bir atraksiyon yok ama çok sevimli iki tane küçük bıcır ve onların kurdukları minik dünyaları var. Üstelik karekterlerin bir kız ve bir erkek olması benim hoşuma giden bir ayrıntı oldu.
Kitabı okurken minik minik gülmemizi sağlayan jip ve janneke adlı bu iki küçük olayların baş kahramanları ve genelde evlerinin etrafında dönen bir kurgu çemberi var. Onlar neler neler yapmıyorlar ki, kimi zaman kuşüzümlü pilava benzettikleri köpeğin üzerinde gezintiye çıkıyorlar, kimi zaman gülbebek hastalanınca onu nasıl iyileştirecekleri konusunda tartışıyorlar. Bazen birlikte bahçeye çiçek ekiyorlar, bazen de gülbebeği şapkadan bir gemiye bindiriyorlar,
arada sırada da birbirlerini kıskanmayı ihmal etmiyorlar tabi. jip ve janneke bazı günler bozuşup kavga etseler de sonradan gayet iyi anlaşabiliyorlar. Bir de dikkatimi çeken bir şey var bu iki arkadaş hep birlik içerisindeler ve birbirlerinden ayrımıyorlar gün boyunca, bu da çok ayrı bir atmosfer katıyor kitaba.

 • Jip ile Janneke Gülbebek Gemiye Biniyor ve Diğer Öykülerjip ile janneke
  Orijinal Adı: jip en Janneke Poppejans gaat varen en andere verhalen
  Yazan:Annie M. G. Schmidt,
  Resimleyen: Fiep Westendorp
  Çeviren: Türkay Yalnız
  8+ yaş, 151 sayfa
  Çınar Yayınları
Reklamlar

Jip ile Janneke” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s