Sakar Cadı Vini Denizin Altında

sakar cadı vini denizin altında kitapToplayın bavulları tatile çıkıyoruz!

Yüzümde kocaman bir gülümsemeyle günlerdir okuyup durduğum bir kitap var “Sakar Cadı Vini Denizin Altında”,  Sakar Cadımız bu kitabında kedisiyle birlikte eğlenceli bir tatile çıkıyor.
Kitap, denizin içinin o doluluğunu yansıtan muhteşem tasvirleri, resimlerin canlılığı ve renklerin parlaklığı ile epey ilgi çekici bir profil çiziyor. Resimlerin alabildiğine şenlikli havası şu kış günlerinde benim içini enerjiyle dolduruyor, e durum böyle olunca da kitabı elimden düşürmeyi pek istemiyorum. Bu arada kitabı okurken bir yandan da resimleri incelerseniz Valerie Thomas ve Korky Paul’u de tatilde görebilirsiniz,  bu çok hoş olmuş doğrusu Korky Paul’un resimlemelerinin arasında böyle espirili çizimlere rastlamak güzel oluyor. Benim bu güzel kitabı orijinal dilinde de okuma fırsatım oldu ve çevirisinin gayet düzgün olduğunu gördüm, yani bu açıdan içiniz rahat olablir. Ben okurken çok keyif aldım, baştan sona çok güzel ve yine Sakar Cadı’dan beklentileri boşa çıkartmayacak eğlenceli bir kitap, şiddetle tavsiye ederim.

Muhteşem ikilimiz Sakar Cadı Vini ve kedisi Vilbur tatile gitmeye karar verirler, nereye mi  tabii ki altın kumlu, balıkların bol olduğu sevimli mi sevimli minik bir adaya. Vini internetten çok şirin küçük bir ada seçer böylelikle tatil yapacakları adaya doğru gözünde güneş gözlüğü elinde tıka basa doldurduğu bavuluyla  uçan süpürgeye atlayarak yola koyulurlar.
Herşey çok güzeldir tam da düşledikleri gibi bu sevimli adada tatilin tadını çıkarmaya başlarlar. Vilbur hindistan cevizi ağacında tatlı tatlı uyuklar, Vini ise binbir çeşit deniz canlısının yaşadığı sulara dalıp dalıp çıkar. Cadı Vini denizin altında şahit olduğu güzellikleri kedisi Vilbur’un da görmesini ister fakat Vilbur ıslanmayı sevmediği için suya giremez. Vini ise bu problemi Vilbur’u bir kedi-balığa çevirerek çözer, daha sonradan kendiside eğlenceye katılarak kendini hoop abrakadabra! bir ahtapota çeviriverir. Böylece Vilbur ile beraber balık kaynayan denizin denizin altını üstüne getirirler. Büyüklü küçüklü balıkların arasında neşeyle yüzüyorlardır kii hay allah! bir denizaslanı yüzünden Sakar Cadı Vini sihirli değneğini denizin derinliklerine düşürüverir. İşte şimdi işler karışır, sihirli değneği bulamazlarsa sudan çıkamayacaklardır. Başlarına gelen bu tehlikeli olaydan sonra neyse ki Vini’nin sorunlara alternatif çözüm yolları üretme becerisi sayesinde, ıslanmadan denizin altını doya doya gezebilecekleri bir yol bulacaklardır.

Vini dalgaların altına dalmaya bayılıyor… Vilbur ise suyu pek sevmiyor. Bu yüzden Vini hem kendisini, hem de kocaman kara kedisini deniz canlılarına çeviriyor. Vininin sihirli değneği aniden derinlerde kayboluyor, acaba değneğini bulup sonra da denizin harikalarını seyretmenin güvenli bir yolunu keşfedebilecek mi?

Sakar Cadı Vini Serisinin diğer kitapları; “Sakar Cadı Vini”  “Sakar Cadı Vini’nin Dev Balkabağı”  “Sakar Cadı Vini’nin Eğlenceli Çıkartma Kitabısakar cadı vini denizin altında

 

 • Sakar Cadı Vini Denizin Altında
  Orijinal Adı: Winnie Under the Sea
  Yazar: Valerie Thomas
  Resimleyen: Korky Paul
  Çeviren: Bülent Doğan
  3+ yaş, 28 sayfa
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklamlar

Sakar Cadı Vini Denizin Altında” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s