Sanat Atlası

sanat atlasıBen çocukların küçük yaşlardan itibaren sanatla tanıştırılması taraftarıyım çünkü küçükken çocukların algıları o kadar açık ve net olabiliyor ki bu yönde beslenen duygular ve düşünceler güçlü bir altyapı oluşturmuşsa ileride dünyayı daha güçlü  bir kimlikle kavrayabilmelerine olanak sağlıyor. Çocukların hayal gücü bakımından en verimli dönemlerinde karşılaştığı bütün deneyimler görsel ve estetik gelişimin başlangıcını oluşturmaktadır. Bu konuda da bence çocuklarının içsel dünyalarındaki donanımlarını zenginleştirmek için sanat gereklidir.
Mandolin yayınlarından çıkan “Sanat Atlası”da çocuklara sanata yumuşak bir geçişle adım atmalarını sağlayacak bir kaynak niteliği taşıyor. Kitap, resim, heykel, mimarlık, fotoğraf-sinema, müzik-dans ve tiyatro adlı 6 ana başlık altında çeşitli sanat dallarını içeriyor. Genel olarak her bir konuda eski çağlardan günümüze doğru uzanan bir yol boyunca o sanat dalının özelliklerine değiniliyor. ilk çağlardan başlayarak hangi konudaysa o sanatın gelişimini, nerelerde nasıl uygulandığını bir sıra ile izleyerek zamanla nasıl değişip geliştiğini  örneklendirip açıklıyor. Bazı bölümlerde çocukların deneyip yapabileceği örnek çalşmalarda bulunuyor (ör. kilden maske). Yaptıkları eserlerle bilinen sanatçılar ve eserlerinden örnekler veriliyor, ayrıca yapılan işlemlerin teknikleri de paylaşılıyor ve adım adım bazı şeylerin nasıl yapıldığını öğrenebiliyoruz (mesela bir japon baskısı nasıl yapılır).
Önemli yapıtların dışında pek fotoğraf barındırmayan ama konu anlatımında bol bol resimleme içeren bir kitap. Üstelik uzun paragraflarla sıkıcı bir anlatımı yok, bütün bunlar da çocukların daha da bir merakını cezbetmeye yönelik faktörler arasına giriyor.   Yani resimlemeleri ile çok başarılı rengarenk ve sanat dolu bir kitap.

Bu resimli kitap sizleri resimden heykele, mimarlığa, fotoğrafa, sinemaya, tiyatroya, müziğe ve dansa kadar pek çok sanat dalıyla tanıştırmayı hedefliyor. Çocuklar çok sayıda tablo,  heykel ve anıt illüstrasyonu sayesinde çeşitli uygarlıklarda ve çeşitli dönemlerde eser vermiş büyük sanatçılar ve yapıtlarıyla tanışacak. Meraklarını uyandıracak bu kitapla daha iyi “bakmayı” öğrenecekler.

 • Sanat Atlası
  Orijinal Adı: L’imagerie des Arts
  Metin: Marie-Renée Pimont
  Çizimler: Colette Hus-David – Isabella Misso – Isabelle Rognoni – Étienne Butterlin
  Çeviri: Melike Işık Durmaz
  6+ yaş, 128 sayfa
  Mandolin Yayınları

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s