Kaktüs ile Kirpik

kaktüs ile kirpikThorvald Steen’in yazıp Vaqar Aqaei’nin resimlediği “Kaktüs ile Kirpik – İlkbahar Geldiğinde” iki kardeş kirpinin yiyecek ararken başlarından geçenleri anlatıyor.
Artık bahar gelmiştir kaktüs ile kirpik adlı iki kardeş kirpi kış uykusundan yeni uyanmışlardır ve karınlar çok açtır.
Küçük kardeş Kaktüs karnını doyurma konusunda sabırsız ve çok acelecidir ama ablası Kirpik ona her zaman sabırlı olup düşünmeden hareket etmemesini söyler durur. Derler ya bir musibet bin nasihatten iyidir diye işte Kaktüs de başına tehlikeli olaylar gelmeden  aceleci olmamanın önemini kavrayamaz. Önce karınlarını doyurmak için uzun süre yolun karşısına geçme mücadelesi verirler, yolun karşısına geçelim derken de taşıtların altında ezilme tehlikesi atlatırlar. İki kardeş nihayet karşıya geçtikten sonra bir de karınlarını doyurmak için yiyecek bulma konusu vardır ki… Kaktüs’ün başı bahçeye atılmış bir teneke kutu yüzünden derde girer yine de sonunda Kirpik Kaktüs’ü kurtarmayı başarır, yanında ablası Kirpik olmasa kim bilir kaktüsün başına daha neler gelir neler. En sonunda ise Kirpik’in insanlara verdiği anlamlı bir mesajla kitabımız sonlanıyor. İki kardeşin dayanışmasını, sabretmenin ve düşünerek davranmanın önemini işleyen sade ve güzel bir kitap
Toprak tonlarındaki renkleri ve doğal resimlemeleriyle dünyayı kirpilerin gözünden ve onların gördüğü açıdan görüyoruz. Kitap kirpilerin fiziksel özelliklerini ve çevresel etkenlerden dolayı yaşamlarının ne kadar zor olduğunu da anlamamızı sağlıyor.

Kış uykusundan uyanan iki kardeş kirpi Kaktüs ile Kirpik, karınlarını doyurmak için yuvalarından ayrılırlar. İki kardeşin yiyecek arayışları unutulmaz bir serüvene dönüşür.

 • Kaktüs ile Kirpik – İlkbahar Geldiğinde
  Yazan: Thorvald Steen
  Resimleyen: Vaqar Aqaei
  Çeviren: Deniz Canefe
  3+ yaş, 32 sayfa
  Can Çocuk Yayınları

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s