Soytarının Tuhaf Hikayeleri

Soytarının Tuhaf HikayeleriTill Eulenspiegel adlı bir kahramanı konu edinen aslı Alman halk anlatılarına dayanan “Soytarının Tuhaf Hikayeleri” adlı kitap, komik duruma düşmeyi değil komik duruma düşürmeyi seven bir soytarının yaşadıklarını anlatıyor.
Birgün evinden ayrılmasıyla maceraları başlıyor soytarı Till’in. Almanya’yı karış karış gezerek kentlere kasabalara gidip farklı farklı kimliklere bürünerek insanları kandırıyor ve herkesi birbirine düşürüyor. Her gittiği yerden ya kovulyor yada işler kızışınca ortadan toz oluveriyor yani  kendisine aldananları aldatıp sonrada kaybolmayı adeta kendine görev ediniyor Till.
Örnek vermek gerekrse kitabın içindeki bir hikaye ise şöyle; Soytarı Till alıcı kılığında Bremen de bir pazara gidip köyden süt getiren kadınlara bütün sütleri satın alacağını söyler, bunu duyan kadınlar da sütleri birer birer Till’in fıçısına boşaltırlar. İşleri bitince de köylü kadınlar sütlerin parasını isterler fakat Till yanında para olmadığını söyleyip paraları günler sonra ödemeyi teklif eder. Ama köylüler buna yanaşmaz ve tartışma başlatırlar, bunun üzerine Till teklifini kabul etmeyenlerin sütlerini fıçının içinden geri almalarını söyler. Ve bütün satıcılar hep birden fıçının üzerine çullanırlar ortalık karışır ve içi süt dolu fıçı devriliverir. Till ise ortalıktan yine kaybolur.

13. ya da 14. yüzyılda  Kuzey Almanya’da yaşadığı varsayılan, muziplikleriyle ünlü Till Eulenspiegel, Alman folklorunun en önemli  karakterlerinden biri… Ortaçağ Avrupa’sına yaka silktiren, feodal beylerin bile başa çıkamadığı  bu ele avuca sığmaz kahramanın maceraları, Alman kültürünün önemli bir bölümünü oluşturur. Ortaçağ Avrupa’sının en ünlü soytarısı  diyebileceğimiz Till Eulenspiegel’in başından geçenler önce ağızdan ağza yayılmış, sonraki zamanlarda da derlenmiş ve kitaplaştırılmıştır.
Till Eulenspiegel sadece dış görünüşü itibariyle soytarıya benzer. Aslında o  zekâsı, kişilerin, durumların, olayların sadece görünen tarafını değil, özünü, “asıl olan”ı görme ve  kavrayabilme yeteneğiyle, bitmez tükenmez mizah duygusuyla, sıradan, yoksul, eğitimsiz, ezilen, hor görülen, alay edilen halkın, halk tepkisinin kişileşmiş halidir. Bu yanıyla da aslında Nasreddin Hoca’yı andırır. Kendisine ya da başkasına haksızlık yapanların yaptıklarını yanlarına bırakmaz. Hep topun ağzındadır ama her defasında da paçayı kurtarır. Hiçbir lafın altında kalmaz; güç, mevki, para sahiplerine aldırmaz. Onun hep söyleyecek sözü, verilecek cevabı ve görülecek  hesabı vardır…

 • Soytarının Tuhaf Hikayeleri
  Yazar: Erich Kästner
  Resimleyen: Walter Trier
  Çevirmen: Süheyla Kaya
  7+ yaş, 64 sayfa
  Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Soytarının Tuhaf Hikayeleri” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s