Dur Bakalım Petek

dur bakalım petekBu yazımda çok sevdiğim bir kitaptan bahsetmek istedim bir süredir çeşitli kitaplar okuyordum ama beni pek heyecanlandıran bir kitap bulamamıştım taa ki “Dur Bakalım Petek” adlı kitabı okuyana kadar.
Kitabı açmamızla baş kahramanımız Petek ile karşılaşmamız bir oluyor o da başlıyor kitabın sonuna kadar olanları bize aktarmaya. Daha sonra Arda ile tanışıyoruz Petek’le iyi arkadaşlar hem de evleri yan yana bahçede oturup sık sık görüşüyorlar
bu arada herşey iyi güzelde, bahçedeki sıraları gibi ortak bir dertleri var bu iki arkadaşın. İki çift laf edip vakit geçirdikleri sıralarını onlara çok gören karga lakaplı apartman yöneticisi bu iki arkadaşın bahçede oturmalarına izin vermek istemez. Gel gelelim Petek de bu druma anlam verememekle birlikte düşünmeyi çok seven bir yapısı olmasından dolayı bu konu epey aklını kurcalar. Apartman yöneticisi zorlu çıkar ee Petek de yaman kızdır doğrusu olanları sindiremeyip kendince bir çözüm yolu bulur. Çözüm bulur bulmasına ama bakalım işe yarayacak mıdır?
Bu kitap keyfimi epey bir yerine getirdi doğrusu o kadar tatlı, akışkan ve güzel bir anlatımı var ki gerçekten çok hoşuma gitti.
Kitapta işlenen konular yani gençlik, haklar için mücadele etme, aile içi diyalog, komşuluk ve arkadaşlık tam dozunda ve incelikle işlenmiş. Belirtilen yaş aralıklarındaki okuyucular için ideal ve kaliteli bir okuma keyfi sunacağından da eminim. Herkese iyi okumalar… :)

Anne ve babasıyla bir apartman dairesinde yaşayan Petek, komşu bahçede Burak’la “bizim” dedikleri sırada oturup laflamayı sever. Ancak apartmanın yıllardır değişmez yöneticisi, “karga” lakaplı Akif Bey kafayı iki arkadaşın “sıra”sına takmıştır bir kere. Ailesi müjdeli bir haberle kucaklaşmışken, Petek arkadaşıyla zaman geçirme özgürlüğü için mücadele etmek zorunda kalacaktır…

Türkçe’nin dil ustası Necati Tosuner, “Keleş Osman” ve “Arda’nın Derdi Ne?” adlı sevilen çocuk kitaplarından sonra bu kez apartman yaşamından, komşuluktan yola çıkarak hak ve özgürlüklere değiniyor. Gücünü yalın ve şiirsel dilinden alan romanda, sevgiyle birbirine bağlı bir aile, arkadaşlık ve ilk aşk kıvılcımları okuru sarmalıyor. Kent yaşamının sıradanlığı içinde yakınlaşan iki arkadaşın, hem birbirlerini hem kendilerini anlama çabası, hem de haklarının ayırdına vararak peşine düşmeleri usta işi bir anlatımla kurgulanıyor. İlkgençlikte büyüklerin dünyasında var olmaya çabalamanın güçlüklerini hatırlatan kitap, anneyle kızı arasındaki sıcak diyaloglarla, yaşama karşı sağlam ama yumuşak duruşu ve düşündürdükleriyle gündelik yaşamı derinlemesine tartışmayı sağlayacak nitelikte.

  • Dur Bakalım Petek
    Yazar: Necati Tosuner
    8-12 yaş, 108 sayfa
    Günışığı Kitapları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s