Konuşan Kedi

konuşan kedi“Konuşan Kedi” adlı kitap bize konuştuğunu keşfeden bir kedinin yani Gaspard’ın hikayesini anlatıyor. Okurken hikayeye rahatlıkla uyum sağlıyorsunuz bunda çevirinin yanısıra Gaspard’ın şiirlerinin etkisi de büyük tabii ki.
Gaspard adlı kedimiz bahçede yediği bir ot sayesinde konuşmaya başlamıştır. Gaspard bunu farkettiğinde ise başına gelecekleri uzun uzun düşünür ve sonuçlarının pek de iyi olmayacağına karar verir. Üstelik konuşması yetmezmiş gibi bir de şiirler söylemeye başlar yine de konuşan bir kedi olarak insanların dikkatini çekmeyi  istemez ve dediğine göre “bir felaket asla tek başına gelmez”. Gaspard dayanamayıp bu konuyu yaşadığı evin küçüğü Thomas’a açar ve bir süre bu drumu insanlardan saklama kararı alırlar. Bu süre zarfında Gaspard ortalarda pek dolaşmamaya dikkat eder zira pek çenesini tutamayan bir kedidir o. Günler sonra ailenin yaşadığı bir olaydan sonra ise Gaspard’ın bu sırrını aile üyeleri öğrenir ve kimselere söylenmez. Bize Gaspard’ın hikayesini anlatan yazar ise kitabın sonunda kediler ile ilgili güzel şeylerden bahsederek son noktayı koyar.

Kediler konuşabilir mi dersiniz?
Thomas’ın kedisi Gaspard, kendi kendine söylenirken bir ses duyduğunu sandı. Oysa yalnızdı. Sonra aklına bir kedi olduğu ve kedilerin de konuşamadığı geldi. Gaspard, dünyanın konuşan ilk kedisi olabilir mi?

 • Konuşan Kedi
  Orijinal Adı: Le chat qui parlait malgré lui
  Yazar: Claude Roy
  Resimleme: Ferit Avcı
  Çeviri: Tan Oral
  7+ yaş,96 sayfa
  Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s