Zeynep’in Kırmızı Çizmeleri

zeynep'in kırmızı çizmeleriBu ay okuduğum çok güzel kocaman resimlerle dolu yüzünüzde tebessüm bırakacak samimi bir kitaptan bahstmek istiyorum adı “Zeynep’in Kırmızı Çizmeleri”. Zeynep adında minik bir kızın kırmızı çizmelerinin peşinde yaşadığı bir dizi tatlı olayı içeriyor. Çocukların renk ve nesne kavramını perçinleyecek güzel bir konusu olduğunu da eklemeliyim.
Zeynep kedisi Nisan ile dışarıda oynamayı ister ama annesine göre terliklerle değil de kırmızı çizmeleriyle dışarı çıkmalıdır, böylelikle Zeynep evde kırmızı çizmelerini aramaya başlar. İlk önce kırmızı arabasını bulur sonra bunu kırmızı şapka, kırmızı şemsiye ve kırmızı eldiven izler, yine de Zeynep pes etmeden ondan saklanan yaramaz kırmızı çizmelerini aramaya devam eder. Bütün aramalarının sonunda ise çizmeleriyle çok ilginç bir yerde karşılaşır.. Fakat bu seferde halletmesi gereken bir sorun vardır acaba çizmelerini nasıl düz giyecektir?
Rengarenk pastel resimlemeleriyle günümü dolduran sevimli ve sıcak bir kitap oldu. Hikayenin resimlemeleri genlde Zeynep’in ev içindeki yaşantısından kesitler içeriyor  ki bu bence çok önemli kitabı okuyan çocuklara da pekçok sahne tanıdık geleceğinden rahat olup keyifleneceklerdir. Ve benim en sevdiğim bölümlerden birinin Zeynep’in annesi ve kardeşiyle birlikte gezintiye çıktıkları bölüm olduğunu da söylemeden geçmeyeceğim. Sizlere de okurken mutlaka resimleri uzun uzun incelemenizi öneririm :)

Zeynep bahçede kardan adam yapıp kızak kaymak istiyordu. Ama dışarı çıkabilmek için kırmızı çizmelerini bulması gerekiyordu. Zeynep kırmızı çizmelerini ararken, kedisi Nisan da ona yardım etti. İki arkadaş evin her yerine baktılar, ama aradıkça kafaları daha çok karıştı. Acaba çizmeler nerede olabilir? Zeynep çizmelerini bulmayı başarıp kardan adam yapabilecek mi?
zeynepin kırmızı çizmeleri

 

 • Zeynep’in Kırmızı Çizmeleri
  Orijinal Adı: Holly’s Red Boots
  Yazan ve Resimleyen: Francesca Chessa
  Çeviri: Sevgi Atlıhan
  3+ yaş, 31 sayfa
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklamlar

Zeynep’in Kırmızı Çizmeleri” üzerine 2 yorum

 1. daha dün akşam bu kitabı okuduk! ben de sizin gibi kitabın resimlerine vuruldum. aynı illüstratörün resimlediği ‘kitapkurdu lilly’ de favori kitaplarımızdan biri :)

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s