Ay’a Tırmanan Çocuk

ay'a tırmanan çocukGeçenlerde bir hastalık dönemi atlattım bu zaman zarfında da bir yandan dinlenip bir yandan kafamda evirip çevirebileceğim bir kitap buldum “Ay’a Tırmanan Çocuk” . David Almond’un kaleminden çıkıp, Polly Dunbar’ın renklendirdiği kitap boyunca küçük bir çocuk olan kahramanımız Paul’ün hayal kurmayı öğrenme sürecine tanıklık ediyoruz.
Bir apartmanın bodrum katına tıkılıp kalmaktan sıkılmış gökyüzüne özlem duyan bir çocuktur Paul. Bu can sıkıntısının onu sarmaladığı bir gün radikal bir karar verir, gökyüzüne dokunmaya apatmanın en tepesine çıkacaktır. Apartman esasen renkli komşu karakterleriyle doludur bir krosçu, bir kırmzılı bayan ve köpeği derken vee işte 29.kata ulaşmıştır. Apartmanın en son katı olan bu katta ressam Mabel ile karşılaşacağını sanarken başka birisini Mabel’ın ikizi olduğunu idda eden Molly’i bulur karşısında. Molly,  Paul ile sohbet ederken onun ay ile ilgili olan ilginç fikrini duyar duymaz onu annesi ve babasıyla birlikte  kolundan tuttuğu gibi kerdeşi Benjamin ile tanıştırmaya götürür yada sürükler mi demeliydim!. Benjamin’in ise enteresanlıkta Molly den aşağı kalır yanı yoktur hani.. Molly kafasında bir çuvalla yaşayan ve savaştan bıkmış bir adam olan Benjamin’in de ilginç fikirleri olduğunu idda eder. Hayata dair felsefi imgelerin yoğunlaştığı kısımlardan birisi de Benjamin’in dahil olduğu bu bölümdür, karşılıklı konuşmalar ve tutumlardan pek çok yorum çıkartılabilir. Böylelikle konuşmalar sırasında Benjamin Paul’ün ağzından birdenbire çıkan ilginç fikrini duyduğunda ise (ayın aslında bir delik olduğu) teorisine kanıt bulmak için  doğruca olay mahalline yanii apartmana koşarlar. Kitaptaki kahramanlar düşüncelerini anında karar verip uyguluyorlar bekleme oyalanma yok çünkü hayalleri erteleyecek vakit yok alt metinde bunun sinyalleri veriliyor aslında.. Bir merdiven ve bir kaç komşu yardımıyla Paul’ü göklere kadar çıkartırlar,sonunda olmuştur paul aya tırmanmayı başarmıştır. Hatta ay’ın kenarına bile oturmuştur, bununla yetinmeyip ay’ın içinde kalan bir kızla arkadaşlık bile kurar.
Bu kız top-insan Fortuna dan başkası değildir tabii, Fortuna bir top atışı ile ay’a uçmuş ve pek çoğu gibi(bmbardıman uçağı pilotları,trapezciler..vb) orada yaşamaya devam etmiştir. Ama artık herşey herkes için değişmeye başlamıştır.

Her şey Paul’ün, okula gitmek istemediği bir gün, gökyüzüne dokunmaya karar vermesiyle başlar. Yüksek bir apartmanın bodrum katında annesi ve babasıyla yaşayan Paul’ün en üst kata ulaşması hiç de kolay olmaz. Burada ressam Mabel yaşamaktadır. Ancak onun yerine, tıpkı ikizi olduğunu ileri süren tuhaf biri açar kapıyı. Son Başbelasışeyi Savaşı’na katılmış olan Benjamin’le ve ötekilerle tanışan Paul, gökyüzüne dokunabilmek için hayal gücünü kullanmalıdır. Ama nasıl?..

Yazarın Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitapları: “Dünya Büyülü Bir Yer”  “Garajdaki Giz”  “Alevler Arasında”ay'a tırmanan çocuk

 • Ay’a Tırmanan Çocuk
  Orijinal Adı: The Boy Who Climbed into the Moon
  Yazan: David Almond
  Resimleyen: Polly Dunbar
  Çeviri: Mine Kazmaoğlu
  8-12 yaş, 144 sayfa
  Günışığı Kitaplığı
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s