Fetih ve Kıyamet 1453

fetih ve kıyamet 1453Benim oldum olası tarihe karşı hep bir ilgim alakam olmuştur bu sebeple tarihle ilgili kitaplar da dönem dönem ilgimi çeker. Genelde sohbetlerde konu tarih olduğunda tarihi bilen donanımlı kişilerden konuyla ilgili bir takım farklı şeyler öğrenmeyi çok sevsemde bu doğrultuda kitaplardan da faydalanmışlığım da çoktur. Geçenlerde de İstanbul’un fethi ile ilgili bir kitap okudum, bu konunun tarihte büyük yer tutması açısından benim de ilgimi çeken konulardan biriydi, şu sıralar osmanlıyla alakalı film ve dizilerin popülerliği de malum ” Fetih ve Kıyamet 1453″ ise bu konuda sadece yüzeysel bilgilerle kalmak istemeyenler için ideal bir seçenek oluşturuyor. Kitabın özünde anlaşılır sıralı ve karmaşık olmayan bir anlatım yapısı mevcut, pek çok kaynak kullanılarak oluşturulmuş dolu dolu bu derlemeden ilgimi çeken ve bilmediğim pek çok şey öğrendim bu da beni memnun etti. Kitapta en hoşuma giden şeylerden biri de kitabın sonuna eklenen bazı görseller(haritalar,çizimler..) oldu. Kısaca bu kitapta İstanbul’un fethi hem bilinen hem farklı yönleri ile değişik açılardan ele alınıyor, fetih konusuyla ilgilenenlerin göz atmasını öneririm.
İlk olarak “Şehir, Konstantinopolis’ten Kostantiniye ve İstanbul’a” bölümünde Türkçe literatürde İstanbul hakkındaki en eski bilgiden kıyamet senaryolarıyla ilişkilendirilen drumuna, hatta lanetli şehir kavramının kehanetlerle beslenen ilginç alt yapısına kadar pek çok dönemin ruh halini yansıtan istanbulun konumu anlatılıyor. Üstelik dönemin tarihçilerinin olayları nasıl çeşitli biçimlerde yansıttıkları örneklerle açıklanıyor, zaten farklı tarihçilerin o dönemde etkilendikleri hadiseler edindikleri tutumlar olayları yansıtış biçimlerinden anlaşılıyor. Sonraki “Fatih, Bir Osmanlı Hükümdarı ve İstanbul Tutkusu” bölümünde Fatih Sultan Mehmed’in hayatındaki önemli dönüm noktaları, bazı ince nüanslar, şehzadelik dönemi, konumu ve tahta geçişi ilginç bilgiler eşliğinde sunulyor daha sonra ilk saltanatı ve tahttan indirilişi ile devam ediyor. “Fetih, İstanbul’un Muhasarası ve Zabıtı” bölümünde ise kuşatmaya doğru yapılan hazırlıklar,  2. Mehmed’in artık çocukluktan çıkmış bilgi ile donanmış ve hedefleri belli bir hükümdar haline gelmiş zamanları, rumeli hisarının inşaası ve yarattığı etki , Edirne’de yürütülen Bizans’ı ele geçirme hazırlıkları, Bizans’ın iç drumu yaşanan dini karmaşaya ışık tutuluyor. Muhasara ve savaş kısmında da çarpışmalar ve kuşatmanın safhaları, saldırılar ayrıntıyla aksettiriliyor. “Sonuç Yerine Dünya’da Fethin Yankıları” bölümünde fethin dış devletlerce nasıl göründüğü, oluşan türk imajı ve yeni bir çağın nasıl karşılandığı özetleniyor.

 

“Ya ben Şehri alırım ya da Şehir beni”
FATİH SULTAN MEHMED
”1453 yılına dönmeye, İstanbul’un Fethi’ne tanıklık etmeye hazır mısınız?
Tarih alanında pek çok önemli çalışmaya imza atan Prof. Dr. Feridun M. Emecen’den İstanbul’un fethi üzerine muhteşem bir araştırma…
Hem Doğu hem de Batı dünyası için büyük önem arz eden bir şehir İstanbul…
Bir yanda köklü bir imparatorluk Bizans, diğer yanda da Doğu’nun yükselen gücü Osmanlılar ve küçük yaşta babası tarafından tahta çıkarılan ve katı bir siyasi mücadelenin içine itilen Fatih Sultan Mehmed…
Bu beklenmeyen başarı, İstanbul’un fethi, bir bakıma Batı dünyasının siyasi ve
askerî ilerlemesine Müslüman dünyasının bir cevabı niteliğindeydi.
Bununla da bitmeyecekti; İslam dünyasının en güçlü temsilcisi olan  Osmanlı Türklerine Orta Avrupa’ya kadar uzanacak yeni hedeflerinin kapıları da açılacaktı.
Peki adı tarihte yer etmiş bu başarılı padişah Fatih Sultan Mehmed kimdi?
Şahsi dünyası, kişisel görüşleri, 21 yaşında “Fatih” olmasını sağlayan etkenler nelerdi?
İstanbul’u almak için kurduğu hayaller neydi, kuşatmaya hazırlık aşamalarında neler yaşanmış ve fetih nasıl gerçekleşmişti?
Gemiler gerçekten de Haliç’ten bir gecede yürütülmüş müydü?
Kuşatma boyunca yaşananları Doğu ve Batı dünyası nasıl yorumlamıştı?
İstanbul’un fethinin kıyametle kurulan tarihsel bağlantısının ardında yatan sebepler nelerdi?
Kıyamet beklentisi niçin İstanbul’un fethiyle özdeşleştirilmişti?
Bu ve bu şanlı fetih üzerine merak edilen daha pek çok soru, ilk defa yayınlanan belgeler,  özel savaş resimleri, haritalar ve akıcı bir üslupla Prof. Dr. Feridun M. Emecen tarafından araştırılıp yazıldı; Fetih ve Kıyamet / 1453…”

  • Fetih ve Kıyamet / 1453
    Feridun M. Emecen
    400 Sayfa
    Osmanlı Tarihi Dizisi
    Timaş Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s