Yorgun Dünyamız

yorgun dünyamızHer geçen gün Dünya’ya biraz daha fazla yüklendiğimizin farkındamısınız, bazen bilinçsizce bazende bir takım şeyleri gözardı ederek yoruyoruz dünyamızı. Dünyayı korumak ve kollamak adına yapabileceğimiz pek çok şey var aslında  “Eğlenceli Dünyamız” dizisinden çıkan “Yorgun Dünyamız” adlı kitapta da bazı örneklere yer verilerek dünyamızda neler olup bitiğine dikkat çekiliyor. Çocuklarla hangi dilden anlaşacağını iyi bilen “Eğlenceli Bilgi” serisi esprili bir dille ve konuyla alakalı karikatürvari çizimlerle desteklenerek okuyanın bir an bile sıkılmasına izin vermiyor. Kitabı okurken birşey dikkatimi çekti kitap eğlendireyim derken konudan uzaklaştırmıyor ki bu önemli noktalardan biri oldu benim için, bir de kitabın tamamen renkli olduğunu hatırlatayım.
Gelelim kitabın içeriğine.. Çok sıcak adlı ilk bölümde, küresel ısınma nedir, nelerin sonucunda oluşur, yan etkileri nelerdeir gibi başlıklarla küresel ısınmaya dair tüm kavramlar net ve açıklayıcı bir üslupla aktarılıyor ve mini bir küresel ısınmayla mücadele rehberi bulunuyor. Enerjimiz Tükeniyor bölümünde kullanılan doğaya zararlı enerji türleri hakkında bazı gerçekler, yenileneblir enerji çeşitlerinin iyi ve kötü yönleri, enerji tasarrufunun en iyi sekiz yolu ile yeşilin korunmasına nasıl katkıda bulunabileceğimiz
açıklanıyor. Çöp Yığını bölümünde (ki burada benim en önem verdiğim konulardan birine değiniliyor) çöplere dair can alıcı gerçekler, çöpler konusunda bizim yapabileceklerimiz, geri dönüşüm hakkında ilginç bilgiler, çöplere çeki düzen vermenin pratik yolları ve hatta bir solucan çiftliği yapımı bile var. Boşa Akan Sular bölümünde de su döngüsü nedir, dünyadaki su hakkında önemli gerçekler, nehir sularının neden ve nasıl kirlendikleri, tehlikeyle burun buruna gelen nehirlerden örnekler, ve sudan tasarruf için sudan ucuz ipuçları yer alıyor. Vahşi Yaşam Mahvoluyor bölümünde ise Hayvanların yaşamlarını tehdit eden nedenler, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan hayvanlar ve neden soylarının azaldığı, tahrip edilmekte olan yağmur ormanlarına dair bilgiler, vahşi yaşamı korumak için neler yapılabileceği ve bilgilendirici bir test içeriyor.

Gezegenimizi tehdit eden gerçekler, doğa dostu fikirler ve hayat kurtaran tavsiyeler!
Evet… Dünya tüm insanların evi. Sana göre onun bir eşi benzeri daha yok. Haklısın. Hem de çok haklısın. Daha da önemlisi Dünya insanların üzerinde yaşayabilecekleri tek gezegen.
Yalnız küçücük bir sorunu var! İnsanoğlunu yüzyıllardır üzerinde misafir eden Dünya artık kendisini iyi hissetmiyor.
Nedeni basit! Korkunç insanlar Dünya’ya büyük zararlar veriyorlar.
Otomobiller ve fabrikalar atmosfere zehirli gazlar salıyor ve Dünya’nın endişe verici bir şekilde ısınmasına neden oluyor. İnsanların yaptıkları bu kadarla da kalmıyor. Doğal yakıtlar ve su gibi yaşamsal kaynakların kökünü kurutuyor, ormanları yok ediyor ve yaşadığı çevreyi akılalmaz bir şekilde tahrip ediyor.
Bulduğun ilk uzay gemisine atlamadan önce SAKİN OL! Çok geç olmadan gezegenimizi kurtarmak için ihtiyaç duyacağın her şey bu kullanışlı rehberin içinde.
-Enerjiden nasıl tasarruf edilebileceğini,
-Çöplerin nasıl birer hazineye dönüştürebileceğini,
-Duşta geçirdiğimiz süreyi azaltmanın gezegen için niçin iyi bir haber olduğunu,
-Cips yemenin orangutanlara niye zarar verdiğini öğrenebilirsin.
Çevreyi korumak konusunda bir adım atmak istemez misin? Endişelenme! Bunun için cips yemekten tamamen vazgeçmen gerekmiyor, ama dişlerini fırçalarken musluğu kapatabilirsin. Unutma, tüm bu öğrendiklerini uygulaman yaşadığın gezegene mümkün olduğunca az zarar vererek hayatını sürdürmen anlamına geliyor.
Son bir uyarı, acele etsen iyi edersin. Dünya son hızla ısınıyor…

 • Yorgun Dünyamız
  Orijinal Adı: Planet in Peril!
  Yazan: Anita Ganeri
  Resimleyen: Mike Phillips
  96 sayfa, kuşe kağıt
  Timaş Yayınları

 

Reklamlar

Yorgun Dünyamız” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s