Karikatür Kitabı

karikatür kitabıRengarenk sayfalar dolusu resimlemelere bayılırım ama siyah beyaz karikatürlerin benim için apayrı bir anlamı vardır, onları tek tek incelemeye seyretmeye doyamam. Küçüklüğümde gazetelerde yayınlanan bant bant karikatürlere olan ilgim sakızların içinden çıkan minik karikatürlerle birlikte gün geçtikçe arttı daha sonraları kütüphanede okuduğum karikatür ansiklopedileriyle de iyice pekişti. Şimdi ise bu alanda yerli yabancı sıkı takip ettiğim pek çok çizer var, geçenlerde ise çok güzel bir kitap okuma fırsatı buldum bu kitap Behiç Ak’ın “Karikatür Kitabı”ndan başkası değil elbette :)
Bu kitap için “Sanatçı Behiç Ak’ın karikatürlerle iç içe 30 yılını taçlandıran bir özel albüm. Öncelikle çocuklar düşünülerek herkes için yapılmış bir özel seçki” denilmesinde epey haklılar.
Çocuklar ve büyüklerin dünyası üzerine yoğunlaşılmış hoş bir derleme, her anlamda güzel ve tasarımıyla çok farklı bir yapıya sahip. İçindekiler ise asla kendini tekrar eden, zorlama karikatürler değil, hepsinin ayrı ayrı hissettirdiği ve ayrı bir düşündürdüğü konusu var. Karikatürlere ilginiz varsa okumanızı kesinlikle tavsiye ederim, ben bu kitaptan çok keyif aldım umarım sizler de benim kadar beğenirsiniz.

Karikatürcü, yazar Behiç Ak, 30 yıllık karikatür birikimini taçlandıran özel bir albümle Günışığı Kitaplığı’nda. Öncelikle çocuklar düşünülerek her yaş için hazırlanan bu özel albümde yer alan 120 karikatür, sanatçının 1982’den beri günlük gazetede yayımlanan binlerce bant karikatürü arasından seçildi. Gündelik yaşamdan ufak tefek ama önemli ayrıntılara dikkat çekerek çocukluğu yücelten karikatürler, okul yaşamından arkadaşlığa, çevre duyarlılığından hak ve özgürlüklere, büyümekten meslek seçimine birçok farklı temada mizahla harmanlanmış bir felsefe sunuyor. Ak’ın çocukların çok sevdiği “Gülümseten Öyküler” dizisinin dokuzuncu kitabı da yakında kitapçı raflarına çıkacak.

  • Karikatür Kitabı
    Behiç Ak
    106 Sayfa
    Günışığı Kitaplığı
Reklamlar

Karikatür Kitabı” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Eve Giden Küçük Tren | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s