Değirmenci İle Baykuş

değirmenci ile baykuş

Göknil Genç’in o güzel kaleminden çıkan “Değirmenci İle Baykuş” mavi sularla çevrili küçük bir adanın bir köşesinde yalnız başına yaşayan yaşlı değirmenci ve bir baykuşun öyküsünü anlatıyor bizlere.
Adada yalnızlıktan sıkılan Değirmenci’nin yolu bir gün yaralı bir Baykuş’la kesişir.
Baykuş, yaşlı Değirmenci’nin evinde iyileşme sürecindeyken onun yalnız yaşamına bir can yoldaşı, hayatına bir ışık olur. Ama baykuş elbet bir gün iyileşecektir, işte o zaman bu iki dost birbirlerinden ayrılabilecek mi dersiniz?
“Değirmenci İle Baykuş” gerek görsel olarak gerekse yazım dili olarak benim takdir ettiğim bir kitap oldu. Göz doyurucu resimlemelerle birleşen ahenkli anlatım tarzı bu konuda okuyucuyu masalın içine kolayca çekiveriyor, Değirmenci ve Baykuş ile beraber mevsim mevsim geziyoruz.
Kitabın benim hoşuma giden değişik bir havası var. Görsellerinde müthiş ayrıntılar saklı olan bu güzel kitabın sonbahar günlerine daha bir çok yakışacağını düşünüyorum, okumak isteyenlere de bu zamanlara denk getirmelerini tavsiye ederim :)
“Havalar iyiden iyiye soğumuştu. O akşam değirmenci birkaç odun yakmanın iyi olacağını düşündü, yavaşça değirmenin arka tarafına yürüdü. O anda bir çift sarı ışık belirdi gözlerinin önünde. Yusyuvarlak iki sarı ışık topu duruyordu odun çuvalının köşesinde. Değirmenci bunun bir baykuş olduğunu hemen anladı.”degirmenci-ile-baykus-

  • Değirmenci İle Baykuş
    Yazar: Göknil Genç
    Resimleyen: Vaqar Aqaei
    3+ yaş, 36 sayfa
    Can Çocuk Yayınları

Göknil Genç’in diğer kitapları: “Sihirli Mozart”, “Chopin: Küle Dönüşen Kalp”, “Bach Yürürken”, “Emekli Vagon” , “Böcek Orkestrasının Muhteşem Sınıfı” “Böcek Orkestrasının Muhteşem Sınıfı 2”

Göknil Genç, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Konservatuvarı Viyola bölümüne girdi. Edebiyata, çok küçük yaşta dedesi gazeteci yazar Ali Kemal Meram’la birlikte, iyi bir okur olarak ilgi duymaya başladı. İlkokul yıllarından itibaren, çeşitli masallar, hikayeler ve denemeler yazdı. J.S.Bach ve W.A.Mozart’ın yaşamını konu alan iki küçük masalı, 2004 yılında BebeKlasik albümlerinde yer aldı. Göknil Genç’in 2004 yılında çalışmalarını tamamladığı, ‘Mozart – Küçük Dahinin Sihirli Notaları’ adlı bir çocuk oyunu vardır. Halen, M.S.G.S.Ü Devlet Konservatuvarı’nda Araştırma Görevlisi olan Genç, 2000 yılından bu yana Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda görev almakta ve çocuklar için yazmaya devam etmektedir.Göknil Genç, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Konservatuvarı Viyola bölümüne girdi. Edebiyata, çok küçük yaşta dedesi gazeteci yazar Ali Kemal Meram’la birlikte, iyi bir okur olarak ilgi duymaya başladı. İlkokul yıllarından itibaren, çeşitli masallar, hikayeler ve denemeler yazdı. J.S.Bach ve W.A.Mozart’ın yaşamını konu alan iki küçük masalı, 2004 yılında BebeKlasik albümlerinde yer aldı. Göknil Genç’in 2004 yılında çalışmalarını tamamladığı, ‘Mozart – Küçük Dahinin Sihirli Notaları’ adlı bir çocuk oyunu vardır. M.S.G.S.Ü Devlet Konservatuvarı’nda Araştırma Görevlisi olan Genç, 2000 yılından bu yana Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda görev almakta ve çocuklar için yazmaya devam etmektedir.

Vaqar Aqaei,1982 yılında Tebriz’de doğdu. Tahran Üniversitesi’nde Tekstil ve Moda bölümünden mezun oldu ve İllüstrasyon bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım bölümünde doktora öğrencisi ve “İstanbul Kütüphane ve Müzelerinde Bulunan İran Minyatürleri” üzerine tez çalışmalarına devam ediyor. 2008 yılından beri Can Çocuk Yayınları için çocuk kitapları resimliyor.
Reklamlar

Değirmenci İle Baykuş” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Çok Evin Yok Kedisi | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s