Eğlenceli Bilim : Mevsimler – Hava Durumu

Geçenlerde İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan ‘Eğlenceli Bilim’ serisine ait iki güzel kitapla karşılaştım. “Mevsimler” ve “Hava Durumu” adlı bu iki kitap çocuklara en eğlenceli şekilde içinde yaşadığımız dünyanın nasıl işlediğini anlatmaya çalışıyor. Eğlenceli Bilim serisindeki kitaplarda sıkça göreceğimiz iki karakterimiz var, bunlar Gaye ve küçük kardeşi Dağhan. Bu iki kardeşin yaşadıkları sayesinde bizler de hikayenin içinde mevsimler ve hava olaylarına dair neler olup bittiğini daha rahat ve kolay kavrıyoruz. Kitapların resimlemelerine de değinmeden geçemeyeceğim çünkü çok güzeller. Sayfalarını dolduran bol resimli kitaplar bunlar, üstelik resimlemelerde çok hoş minik ayrıntılarda bulunuyor.
Gelelim kitapların konusuna; “Mevsimler” adlı kitapta mevsimler nasıl oluşur, her mevsimin kendine haz özellikleri nelerdir, her mevsim yaptığımız farklı faaliyetler, gibi başlıklarla mevsimler sevimli bir şekilde anlatılıyor.
“Hava Durumu” kitabında ise yine Gaye ve Dağhan ile birlikte hava durumu ve biz, hava durumunu oluşturanlar, fırtına, su döngüsü, bulutlar, hava ölçüm aletleri, ve küçük hava sözlüğü başlıklarıyla hava durumu nedir nasıl oluşur onu öğretiyor.

Mevsimler yaşantımıza doğrudan etki eden doğa olaylarıdır. Her mevsim çok güzeldir. Gaye ve Dağhan ile mevsimleri yakından inceleyin.

 • Mevsimler
  Orijinal Adı: Die Jahreszeiten
  Yazar: Imke Rudel
  Resimleyen: Anne Ebert
  Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
  5+ yaş, 24 sayfa
  İş Bankası Kültür Yayınları

Hava durumu günlük yaşamımızda çok önemlidir.
Sabah kıyafetlerimizi giyerken, yolculuklarımızı planlarken ya da bir etkinlik düzenlerken mutlaka hava durumunu kontrol ederiz. Çiftçiler, denizciler ve yolcular için hava durumu çok daha önemlidir.

Bu ilginç kitapta, hava durumuyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz

 • Hava Durumu
  Orijinal Adı: Das Wetter
  Yazar: Imke Rudel
  Resimleyen: Anne Ebert
  Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
  5+ yaş, 24 sayfa
  İş Bankası Kültür Yayınları
Reklamlar

Eğlenceli Bilim : Mevsimler – Hava Durumu” üzerine 4 yorum

 1. cok begendim ben…ozellikle sonbaharda kendimizi buldum; orman yuruyuslerimiz, mese palamudu, kozalak toplamalar…paylasim icin tesekkurler.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s