Kardeşimm Benim

Cynthia Lord’un yazdığı “Kardeşimm Benim” çocukların pek çok konu üzerine daha duyarlı düşünebilmesini sağlayacak nitelikte harikulade bir kitap. Esasen Catherine adlı bir kızın otizmli kardeşi David ve arkadaşları etrafında dönen içsel karmaşasını konu ediniyor. Catherine kendi dünyasında otizmli kardeşini biraz daha normal! yapmak ve etrafa olabildiğince normal! gözükmek adına hayatlarına bir takım kurallar koyar. Bir yandan evdeki ve dışarıdaki hayatı arasında sıkışıp kalan Catherine, Jason ve yan komşunun kızı Kristi’nin yaşamına girmesi  ile arkadaşlık ilişkilerine dair pek çok tecrübe edinir. Genel olarak akıcı ve hoş bir kitaptı diyebilirim sağlık sorunlarım nedeniyle bir süre yatarak istirahat etmem gerekiyordu ve bu kitap bana düşünebileceğim bir çok kapı açtı. Sıkılmadan okunabilecek anlaşılır ve net bir kitap, herkese iyi okumalar…

Otizmli kardeşinden bunalan bir ablanın “normallik” üzerine sorgulamaları…

2007 Amerikan Kütüphaneler Birliği ALA Newbery Ödülü
ALA Schneider Aile Kitabı Ödülü
Michigan Kütüphaneler Birliği Mitten Ödülü
Ohio Buckeye Çocuk Kitapları Ödülü
Catherine’in tek isteği, normal bir yaşam sürmektir, çünkü otizmli küçük kardeşi David’le yaşamaya “normal” denemez. Ailenin tüm düzeni, bu hayli farklı kardeşin ihtiyaçları çevresinde dönmektedir. Catherine, çeşitli konularda kurallar koyarak hem David’in hem kendi yaşamını kolaylamaya çalışır. Ancak o yaz, komşu eve taşınan yaşıtı Kristi’yle ve terapi kliniğindeki felçli genç Jason’la tanışmak düşüncelerini altüst eder. Catherine, kendine koyduğu kuralların da birer “engel” olduğunu anlayacak mıdır.

Amerikalı yazar Cynthia Lord, tüm dünyada yankılar uyandırarak pek çok ödüle değer görülen ilk çocuk romanıyla Türkçe’de. Otizmli erkek kardeşine duyduğu sevgiyle onun özel ihtiyaçlarının verdiği bunaltı arasında kalan abla Catherine’in yaşamını anlatan yazar, başarıyla işlenmiş karakterleriyle samimi ve çarpıcı bir aile portresi çiziyor. Engelli yaşamına ilişkin edebiyatta örneğine az rastlanır bir yalınlıkla çocuk gözünden “normal” kavramını sorgulayan roman, farklı olanların bir arada yaşamasının zorluklarını, umut dolu bir anlatımla irdeliyor. Hem zihinsel hem fiziksel engelliliği aynı kurguda işleyen kitap, engellilerin eğitim, mutlu olma, güvende hissetme haklarını hatırlatıyor; engelli yakınlarının yorgunluklarını, çelişkilerini ve duygusal iniş çıkışlarını da gerçekçi bir bakışla ele alıyor. Büyümenin getirdiği özgüven eksikliği ve kendini tanıma sürecinde sorulan soruları da göz ardı etmeyen roman, hem çocuklar hem yetişkinler için unutulmaz bir ortak okuma fırsatı sunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s