Kim Korkar Mavi Kurt’tan?

KiM-KORKAR-MAVi-KURTTAN

Ben yatmadan evvel sevdiğim kitaplara bir göz atmaya bayılırım, zamanında bir çocuğa neden uyumadan önce kitap okuduğunu sorduğumda(okuma bilmediği için resimlerine bakarak kendince her seferine farklı yorumlyordu)
rüyalarım daha komik oluyor diye bi cevap almıştım :) İşte bu cevaptan sonra uyku öncesi kitaplar gözüme daha farklı görünmeye başladı. Geçen akşam da uyku öncesi için seçtiğimiz kitabımız Tudem yayınlarından çıkan “Kim Korkar Mavi Kurt’tan?” adlı hem görselleriyle hem diliyle unutulan ninni geleneğini hatırlatan değişik ve sevimli bir kitaptı. Şiirsel Taş’ın harika anlatımıyla tam da uyku öncesi okumak için ideal bu tatlı masalı coçukların çok seveceklerine eminim.
İlk başta kitabımızı okurken sayfaların arasından tanıdık bir tablo karşımıza çıkıveriyor, uyumak istemeyen çocuklar ve onların başında masal anlatıp kitap okurken uyuklayan anne ve babalar:) farklı olan ise yıldızlı saçları, çizgili parmaklı çorapları,parmakarası terlikleri ve uzun şapkasıyla pek bi muzur olan Ninni Ninesi!
Neler mi yapar bu Ninni Ninesi; uyumak istemeyen çocuklar şehrinde hergece çocukları gökyüzüne uçurduğu ninnilerle bi güzel uyutur. Fakat iş bu ya, bir akşam uyku tutmaz Ninni Ninesi’ni ve o akşam “çocuklar bir akşam da geç yatıversinler” deyip bir değişiklik yapıp yataklarında ninni bekleyen çocuklara bir bilmece sormaya karar verir bizim ilginç Ninni Ninemiz.

 
“Yatağım var yapraklardan yapılmış, yorganım var bin rüyadan dokunmuş,
Bir sorum var kimse yanıtını bilmezmiş,
Öğrenen de unuturmuş.
Bilen varsa, ninnimi duyun uyusun,
Bilmeyenler benle gelsin arasın,
Söyleyin, söyleyin, söyleyin bakalım
Kim Korkar Mavi Kurt’tan?”

 
Böylelikle cevabı bilmeyen çocuklar, vaktin çok geç olduğunu vurgulayıp can sıkan şehir meydanındaki saate rağmen Ninni Ninesi’yle beraber Mavi Kurt’u aramaya koyulurlar. Merak dolu bir yolculuk sonucu çocuklar Mavi Kurt’a ulaşırlar vee Mavi Kurt’tan kimin korktuğu elbet ortaya çıkar.
Mavi Kurt’tan korkmamanız dileğiyle…Keyifli okumalar.

Ninni Ninesi, Uyumak İstemeyen Çocuklar Şehri’nde yaşardı. İyi ki de yaşardı; çünkü her akşam, masal anlatmaktan yorgun düşen annelerin, kitap okurken uyuklayan babaların yardımına koşardı. Günlerden bir gün, siz deyin on, ben diyeyim yirmi yılda bir yaşanacak farklı bir akşam geçirdi Ninni Ninesi. Bütün çocuklar yatağa girmiş, onun evinden gökyüzüne yayılan sesini duymak için beklerken, Ninni Ninesi’nin içinden hiç mi hiç ninni söylemek gelmiyordu… İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Ninni Ninesi sorduğu bilmece ile tüm çocukları gece boyunca sürecek cesaret dolu bir maceraya sürükledi…

 

  • Kim Korkar Mavi Kurt’tan?
    Yazan: Şiirsel Taş
    Resimleyen: Özlem Keleş
    5+ yaş, 32 sayfa
    Tudem Yayınları
Reklamlar

Kim Korkar Mavi Kurt’tan?” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Zincir | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s