Koyun Russell

koyun-russell

İtiraf edeyim ben uykuyu çok seven biriyim, öyle uyumakta zorluk çektiğim de neredeyse hiç görülmemiştir. Olsa olsa ayda yılda bir olur anca, eee durum böyle olunca uykuya dalmak için uyguladığım belli bir yöntemim de yok elbette. Ama bir ara şu meşhur koyunları sayma yöntemini denemişliğim var ve o gün bu gündür bu yöntemin nereden geldiğini hep merak etmişimdir. Neyse en azından uykumuz bir türlü gelmek bilmezken koyunları sayma gibi bir yöntemimiz var, peki ya koyunlar, uykusu kaçan koyunlar ne yapar sahi! Sanırım bu konu Rob Scotton’ın da aklına takılmış olacak ki yazmış çizmiş ve sonuçta harika ötesi bir kitap çıkartmış ortaya.
Şaşkın koyunumuz Russell Kurbağapoposu Çayırı’nda yaşayan sevimli bir koyundur. Uzun bir günün sonunda akşam olduğunda bütün koyunlar uykuya dalar fakat gelin görün ki russel ın gözünde bir damla uyku yoktur. Ama Russell sorumluluk sahibi bir koyun olduğundan uyumanın yollarını aramaya başlar.
Ortam yeterince karanlık mı değildir? yoksa sıcaklamış mıdır?
Uyumak için denemediği şey kalmaz hatta bir ağaç dalında bile şansını dener ama yok yine de bir türlü uyuyamaz.  Vee en sonunda aklına uykuya dalmasını sağlayacak harika bir fikir gelir ;) acaba bu fikir Russell’ı uyutabilecek midir…
Kitabın hem konusu hem de resimlemeleri süper, Koyun Russell’ın upuzun çizgli şapkasına, sağdan soldan çıkan yeşil kurbağaya ve çayırdaki koyunların tiplerine  hayran olmamak imkansız.Tam da akşamları uykusu kaçan kuzulara okumak için ideal bir kitap, okumayı ertekerseniz üzülürsünüz benden söylemesi :)
Eğer bir gün uykum kaçarsa Kurbağapoposu Çayırı’ndaki koyunları sayıp mutlu mesut uykuya dalacağımdan eminim artık. Herkese keyifli okumalar, deliksiz uykular…

Koyun Russell, Kurbağapoposu Çayırında yaşayan diğer koyunlardan çok farklı bir koyun! Bu macerada Russell’ın sürüsündeki bütün koyunlar horul horul uyurken, o bir türlü gözlerini kırpamaz. Peki ya koyunlar uyuyamadıklarında ne yaparlar? Russell her yolu tek tek dener. Ayaklarını sayar, yıldızları sayar, yıldızları tekrar sayar. Yine de uyuyamaz. Sonra aklına müthiş bir fikir gelir. Russell tek tek koyunları sayar. Sonunda, Kurbağapoposu Çayırında yeni bir gün başlarken bütün koyunlar teker teker uyanır. Tabii bir tanesi hariç!

Koyun Russell’ın bir diğer macerası ise “Koyun Russell ve Kayıp Hazine”Russell-The-Sheep

 • Koyun Russell
  Orijinal Adı: Russell the Sheep
  Yazan ve Resimleyen: Rob Scotton
  Çeviri: Senem Onan
  3+ yaş,  32 sayfa
  Mandolin Yayınları
Reklamlar

Koyun Russell” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s