Ağaçtaki Ev

agactaki-evBianca Pitzorno’nun yazıp Quentin Blake’in minik çizimlerle eşlik ettiği “Ağaçtaki Ev” bir çocuk ve bir yetişkinin şehirde yaşamaktan sıkılıp gizli bir ağaca yerleşmelerinden yola çıkarak yaşadıkları olayları konu ediniyor. Kitapta komşuluk ilişkileri, toplumsal hayat, uyum sağlama gibi kavramlar eleştirel bir gözle bir hayli ilginç bir biçimde işleniyor, tam bir düşürünleri çorbası diyebileceğimiz bu kitabın epey fantastik bir kurgusu var. Bianca Pitzorno kuvvetli tasvirleriyle okuyucuları öyle bir ağaca çıkartıyor ki o koca meşe ağacında neredeyse yok yok… konuşan kedilerin, miyavlayan bebeklerin, uçan köpeklerin olduğu enteresan bir hikaye.

Bizim Bianca ve Aglaia adlı iki kafadarın kendilerine göre güzel bir ağaç bulmalarıyla başlıyor hikaye. Yavaş yavaş mesken tuttukları bu ağacı değiştirmeye başlıyorlar, kendilerine yuva edindikleri bu koca ağaç dallarda sallanan kitaplar, hareketli duvarlar ve her dalın farklı bir meyve verdiği bambaşka bir ağaca dönüşüveriyor. Gel gelelim bu iki dost güzelim ağaçta pek de yalnız olmadıklarını er geç öğreniyorlar, pek sıcak bir tanışma olmasa da tam bir felaket olan komşuları Çalçene Boşboğaz Bey ile eninde sonunda tanışıyorlar. Aralarında sevgi olmasa da saygı ile yürüttükleri komşulukları bazen yanlışlıkla sarsılsada birlikte yaşamayı öğrenmeleri gerekmektedir. Bu beklenmedik yeni komuşunun üstüne bir de leyleklerin getirdiği 4 tane bebek eklenince ağacın nüfusu epeyce kalabalıklaşmaya başlar. Öyle ki bir yetişkin, bir çocuk, bir komşu, dört bebek, bir kedi ve bir köpek, bir balık, bir de etobur bir bitki derken ağaçta yaşanan curcunayı bir hayal etsenize!
Bizim ikili de güya kalabalık şehir yaşamından kaçarak koca meşe ağacına sığınmışlardı değil mi!

Aglaia da, Bianca da şehirde apartman dairesine tıkılı yaşamaktan sıkılmışlardı. Aglaia sekiz yaşındaydı, Bianca ise bir yetişkindi. Kocaman bir meşenin dallarında kendilerine sıcak bir yuva kurdular ve kedileri Mürdüm’le birlikte keyifli bir yaşama başladılar. Ağaçtaki evi başka bilen yoktu. Daha doğrusu, onlar öyle sanıyordu. Ağaca ne zaman yerleştiği bilinmeyen tuhaf komşuları Çalçene Boşboğaz Bey’le tanıştıkları gün, huzurlarını kaçıran olaylar da başladı…

 • Ağaçtaki Ev
  Özgün Adı: La casa sull’albero
  Yazan : Bianca Pitzorno
  Resimleyen: Quentin Blake
  Çeviren: Nilüfer Uğur Dalay
  10+ yaş, 120 sayfa
  Günışığı Kitaplığı
Reklamlar

Ağaçtaki Ev” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s