Bay Bay Bezim

bay-bay-bezim“Bay Bay Bezim” Ali adındaki iki yaşıdaki bir oğlan çocuğunun yuvaya başlamasıyla beraber bezini bırakma sürecini çocuklara uygun bir dille anlatan  özellikle de ailelere tuvalet eğitimi konusunda yardımcı olan bir kitap. Konuyu işleyiş şekli ve resimleriyle “çocukların tuvalet eğitiminde yardımcı kitap!” sıfatını kesinlikle hakediyor. Tuvalet eğitimine başlayan anneler bilir ki çocuğun tuvalet alışkanlığı edinmesinde ailelerin rolü olduğu kadar çocuğunda bezi bırakma sürecine hazırlıklı olması ve bunu istemesi daha fazla etken oluyor. Peki çocuk bunu nasıl isteyecek ve nasıl kabullenecek elbette pek çok yöntem var bunları bıkmadan usanmadan denemek gerekiyor, unutulmaması gereken bu sabır isteyen süreçte dikkatli olmak gerektiği.  Çocuğun size verdiği sinyalleri iyi takip etmek gerekir, kimi çocuk arkadaşlarından görerek bezi bırakmaya karar verir kimi ise bir oyunla başlayarak bez bırakmaya yavaş yavaş alışır  ki zaten pek çok çocuk oyundan kalkıp tuvalete gitmek istemedikleri için bu bezden ayrılma süresi biraz uzayabilir..
İşte kitabımızda da Ali yuvaya gideceği için bezden ayrılma konusuna pek de sıcak bakmaz ama bir gün evlerine gelen arkadaşı Sena’dan  lazımlığın ne kadar kolay kullanılabildiğini görüp annesinin aldığı lazımlığı denemeye karar verir, ve bingo!  lazımlığı kullanmasıyla beraber annesiyle babasının onu destekleyen hareketleri Ali’yi bezinden ayrılması yönünde iyice motive eder. Arada sırada kazlar olsa da bunlar çok normaldir ve bezsiz hayat çok daha rahattır yani Ali artık tam anlamıyla büyümüştür.
Sizlerde çocuğunuzu değişik yollarla bezsiz hayat için teşvik edebilirsiniz mesela bu kitabı okuyup örnekler verip renkli alıştırma külotlarının daha rahat olduğunu anlatabilirsiniz,  sevdiği çizgi film karakterlerinin olduğu çocuk alıştırma külotlarından ve hoşuna gidebilecek renkli desenli lazımlıklardan alarak onu bezden ayrılmaya ikna etmeyi deneyebilirsiniz, daha öncede dediğim gibi bunun pek çok yolu var önemli olan çocuğunuzun bu duruma kendini hazır hissedip istemesi.

 • Bay Bay Bezim
  Yazan: Debra Menase
  Resimleyen: Lidih Wänhä
  Türkçeleştiren: Zarife Öztürk
  2+ yaş, 24 sayfa
  Çitlembik Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s