Demir Kadın

demir-kadin-iron-womanŞair Ted Hughes’ın bir çocuk romanı olan “Demir Adam”ın devam niteliğindeki kitabı “Demir Kadın” da yayımlandı. Kaleme alındığı dönemdeki görüşleri irdeleyerek temel alan Demir Adam’dan sonra Demir Kadın’da doğal yaşam ve çevre kirliliğine değiniyor, doğayı kirletenlere ve sanayileşmeyle beraber umursamazlığa bir eleştiri içeriyor. Kitaptaki bazı kısımlar güzel ve ilgi çekici biçimde tasvir ediliyor, baştan akıcı giden tempolu bir okumaya imkan veren bir anlatımı var. Çizimleri ise Demir Adam’da olduğu gibi yine Kutlay Sındırgı imzası taşıyor.
Herşey bir gün Lucy’nin bataklıktan çıkan kocaman tuhaf birşey görmesiyle başlar, o balçık kaplı tuhaf şey Demir Kadın’dır, bir gece elinde çiçeklerle lucy’nin kapısına dayanarak onu temizlemesini ister. Demir Kadın’ın bir derdi vardır elbet, o da kasabanın ırmağını zehirleyen fabrika ve atıklarıdır ki Lucy de ırmakta kıvranan bir yılanbalığını gördüğünde birşeylerin ters gittiğini anlamıştır.
Fabrikayı yok etmeye kararlı Demir Kadını başka bir çözüm için ikna etmek isteyen Lucy ise  Hogarth ve Demir Adam’dan yardım ister, herşeyin değişebileceğine duydukları inançla birleşip bir plan yaparlar tüm o çığlıkları herkese duyurmaktır amaçları.
Bütün o hayvanların korkunç seslerini herkese duyurmaya başladıktan sonra ise  önce fabrikadaki daha sonra kasabadaki ve ülkedeki tüm erkekler birer birer su yaratıklarına dönüşürler. Karmaşanın bini bir paradır artık, üstüne bir de Uzay-Yarasa-Melek-Ejderhası ve Örümcek-Bulut yaratıklarıda eklenince Demir Kadın ve Demir Adam işi ele alırlar, ve sorun garip bir şekilde çözüme ulaşır.

Demirden Dev Bir Kadın
Demir Kadın, tüm heybeti ile doğayı kirletenlerin karşısına dikilir. Irmağı ve içinde yaşayanları önemsemeyenler mutlaka cezalandırılmalıdır. Demir Kadının arkadaşı Lucynin aklına Demir Adamdan yardım istemek gelir.

 • Demir Kadın
  Özgün Adı: The Iron Woman
  Yazan: Ted Hughes
  Çeviren: Güven Turan
  Resimleyen: Kutlay Sındırgı
  10+ yaş, 128 sayfa
  Can Çocuk Yayınları

Ted Hughes’ın diğer kitabı: “Demir Adam

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s