Küçük Ressam ile Kral Salyangoz

kucuk-ressam-kral-salyangozAysun Berktay Özmen’den çocukları doğaya yakınlaştıracak bir masal daha okuduk geçenlerde. Sevgili Aysun Berktay Özmen alıştığımız suluboya tarzındaki resimleriyle süslü çevreci bu masalında arkadaşlık ile dış görünüş konusunu işliyor.
Doğada bulduğu taşları ve hayvan kabuklarını boyayan Ayça’nın bir gün kocaman bir salyangoz kabuğu bulmasıyla başlıyor masalımız. Küçük ressam Ayça, salyangoz kabuğunun büyüklüğüne bakarak onu bir kral olarak bayamaya karar verir. Kabuğu renklendirdikten sonra ise yorgunluktan uyuya kalır masa başında, uyandığında bir de ne görsün boş sanıp aldığı kabuğun içinde uyuyan salyangoz uyanıp bahçeye doğru gitmeye başlamaz mı!. Herşeyden habersiz olan salyangoz bahçeye çıktığında kabuğundaki renkerden dolayı diğer salyangozların epey ilgisini çeker ve onu kral ilan ederler, bizim kral salyangoz gördüğü ilgiden pek memnundur. Derken eski dostları kurbaga ve kaplumbağaya rastlar, onlar ise kabuğunun renkerine farklı bir ilgi göstermezler ve salyangozun eski halinin daha güzel olduğunu söylerler. Bahçede rengarenk kabuğuyla dolaşan salyangoz yağmur yağdığında ise kimin gerçek arkadaşı olduğunu ve kimin sadece dış görünüşe önem verdiğini anlayacaktır.
Çocuklarla okuduktan sonra üzerine konuşulacak pek çok konu çıkacağından eminim, bir de üzerine mini bir doğa yürüyüşü yapıp taşlar ve kabuklar toplayıp boyama aktivitesiyle pekiştirdik mi ne güzel olur…

Aysun Berktay Özmen’den doğayı, hayvanları ve resim yapmayı seven çocuklara…
Küçük ressamımız Ayça, doğadan bulduğu nesneleri boyamayı çok seviyormuş. Taşların, hayvan kabuklarının üstlerini boyuyormuş. Böylece, sanki bütün bu nesnelere hayat veriyormuş. Bir gün Ayça, bahçede gezinirken büyük bir salyangoz kabuğu bulmuş. Sevinçle eve götürüp güzelce boyamış. Onu bir kral olarak hayal etmiş. Çalışmaktan yorgun düşünce, başını masaya dayayıp uyuyakalmış. Gözlerini açtığında bir de ne görsün! Salyangoz balkon kapısından dışarı çıkıyor! Meğer canlı bir salyangozu boyamış! Salyangozun başına ise neler neler gelmiş!

  • Küçük Ressam ile Kral Salyangoz
    Yazan ve Resimleyen: Aysun Berktay Özmen
    3+ yaş, 36 sayfa
    Yapı Kredi Yayınları

Aysun Berktay Özmen’in okuduğumuz diğer kitapları: “Tavşan Çiko’nun Dileği” “Çevreci Kral Kurbağa”  “Bahçıvan Köstebek ve Uçan Karınca Kıvırcık

Reklamlar

Küçük Ressam ile Kral Salyangoz” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: Tıkır’ın Çilek Günü | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

  2. Geri bildirim: Mavi Tutkunu Karga | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s