Zincir

zincirŞiirsel Taş’ın yazdığı “Zicir” okuduktan sonra aklımda kalan güzel kitaplardan biri oldu.
İlk başta evdeki bir çocukla açılışı yapıyor kitap ve her evde yaşanan manzaralardan biri beliriveriyor zihnimizde. Sıradan bir okul günü gelip çatmış, anne kahvaltıyı hazırlarken 5 dk daha yatakta kalmak için türlü denemeler yapan bir çocukla  hikayeye ilk adımlarımızı atıveriyoruz. Hem kim tostun arasındaki kaşar gibi sıcacık yatağında eriyip uyumak varken sabahın köründe yataktan kalkmak,  yastğından ve yorganından ayrılmak ister ki… Evet çocuk ta kalkmak istemiyor zaten ama eli mahkum anneden kaçış yok :) zar zor evden çıkınca devreye evin kedisi zombi giriyor.
Buraya kadar çocuğun gözünden baktığımız dünyaya kedi Zombi’nin bakış açısıyla devam ediyoruz,zaten  kitabın  adı üstünde Zincir!
Bir karakterden diğerine yumuşak geçişlerle bağlanarak oradan oraya zıplıyoruz. Çocuğun bıraktığı sıcak yatağa konan zombi de maalesef sıcak yatak keyfini doyasıya yaşayamıyor. İnsanlara kendince bir güzel ayar veren Zombi’nin perdesi bir hamlede kaptığı kuyruğu kızıl ama bahtı kara olan bir kuşla kapanıyor ve anlatma sırası kuşa geliyor. Kuştan sonra Kadın, Kadından sonra Gorgor derken karakterlerin her biri görevini devralıyor ve okuyucuyu hiç hissettirmeden kitabın içine çekiveriyor.
Kitabımızda bir günde yaşanan olaylar birbirine zincirleme şeklinde çok güzel bağlanmış, gerçekten okuren çok keyif aldım. Kitapta öyle soluksuz bir macera yok, sanıldığından çok daha farklı bir formda gündelik yaşam ele alınıyor. Şiirsel Taş’ın kendine özgü ilginç bir tarzı var, kitaplarını okuyanlar ne demek istediğimi tahmin etmişlerdir işte bu da Şiirsel Taş’tan beklendiği gibi özgün bir yapı üzerine kurulmuş keyifli bir kitap. Bir güne farklı farklı canlıların gözünden bakmak isteyenlere tavsiye ederim.

Çocuk edebiyatımızın sevilen yazarı Şiirsel Taş, Hayykitap’tan yayımlanan yeni kitabı Zincir’de özgün kurgusu ve nefis sözcük oyunlarıyla çocuklara eğlence dozu yüksek bir okuma vaat ediyor. Bir günü parçalara ayırıyor, her parçayı farklı bir kahramanın ağzından anlatıyor. Kah bir kediye kulak veriyoruz, kah bir pireye, bir çocuğa, bir okul müdürüne. Dokuz sıradışı kahramanın karıştığı sürprizli olaylar parça parça birleşince zincir tamamlanıyor, günün sonunda Kemik Torbası’nın yüzü gülüyor, kedi Zombi geçiyor bilgisayar başına, yazıyor da yazıyor!
İnsanların yanı sıra hayvanları da öyküleştirdiği kitabında Şiirsel Taş, satır aralarında çevre ve sağlık meselelerine, eğitim sistemine ince eleştiriler yöneltiyor. Zekice örülmüş kurgusu, dilin ustalıklı kullanımı, metne nüfuz eden duyarlılığı ve Gökçe Akgül’ün güzel resimleriyle, gözden kaçırılmaması gereken bir kitap Zincir.zincir_2

  • Zincir
    Yazan: Şiirsel Taş
    Resimlyen: Gökçe Akgül
    8+ yaş,104 sayfa
    Hayykitap

Şiirsel Taş’ın diğer kitabı: “Kim Korkar Mavi Kurt’tan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s