Sınıf Meydan Savaşı

sinif-meydan-savasiSiper alın savaş başlıyor!
“Sınıf Meydan Savaşı” bir lisedeki problemli ve kavgacı öğrenci  Mick ile gıcık öğretmeni Bay Zinn arasında yaşanan savaşı konu ediniyor. Luca Bloom’un gazetede gördüğü öğretmenini döven bir öğrenci haberinden yola çıkarak yazdığı kitap okulların gölgede kalan yüzüne dikkat çekiyor, rollerin katılaştığı bir çekişmeye değinerek farkındalık yaratıyor. Kitapta bize olayları anlatan onbeş yaşındaki Johannes, kimseye bulaşmayan kendi deyimiyle beladan uzak ve görünmez olmaya çalışan sıradan bir öğrencidir, her ne kadar görünmez olmaya çalışsa da bir şekilde kendini bu savaşın ortasında bulur. Sorunlu bir öğrenci olan Mick ve itici öğretmen Zinn arasında yaşanan amansız savaşın arasında kalan Johannes perspektifinden  yansıtılan görüntüler pek de iç açıcı değildir.
Olaylar sınıf tekrarı yapan Mick’in tarih dersinde Bay Zinn ile sürtüşmesiyle filizlenir ve iki sivri ucun bundan sonraki her karşılaşması aradaki çatışmayı giderek alevlendirir. Artık bu savaşta geri dönüş yoktur, birbirlerinin zayıf noktalarını hedef alıp ateş etmeye başlarlar. Her iki taraf da sonlara doğru birbirlerini alt etmek için başvurdukları her yolun mübah olduğunu düşündükleri bir çekişmenin içine sürükenirler. Ve Luca Bloom konu savaşsa kaybedenin kim olduğu önemli değildir dercesine noktalar Sınıf Meydan Savaşı’nı.
Olayları sadece öğretmenin yada sadece öğrencinin tarafını tutarak okumamak gerektiğini düşünüyorum, Luca Bloom’un da ortaya Johannes karakterini atması biraz da bunu vurgulamak için olsa gerek. Okurken kitabın temposundaki dalgalanmalarla sıralanmış, mantıklı ve tutarlı kısa bölümlerin birinden diğerine rahatlıkla geçiş yapılıyor. Bir bütün olarak kitabın konusu ve olayları ele alış tarzı güzel fakat genel olarak çevirisi daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum. Beğendiğim ve tekrar okuyabileceğim kitaplardan biri diye özetleyebilirim, tabii kitabı kaptırdığım kuzenimin elinden almayı başarırsam…

“Selamlamak için çabucak kolumu kaldırdım ve aksi yöne döndüm, caddenin aşağısına baktım. Mick yok olmuştu. Zinn’in salak gazetesi hâlâ elimdeydi. Lanet olsun, gazeteyi koymam lazımdı yerine. Yüzümü eve döndüm. Gördüğüm ilk şey Zinn’in giriş kapısıydı. Gözüme ilk çarpansa, siyah boyanın dağılmamış olduğuydu. Tek bir kelime vardı: SÜBYANCI. Mick sprey boyayı yanına almış, resmi savaş ilanını buraya bırakmıştı.”

 • Sınıf Meydan Savaşı
  Özgün Adı: Schlachtfeld
  Yazar: Luca Bloom
  Türkçeleştiren: Dilman Muradoğlu
  144 sayfa
  Roman
  On8 Kitap
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s