Yaman Tilki

yaman-tilki

Yaman Tilki, karısı Tilkiye Hanım ve dört yavru tilki ile birlikte yeraltında yaşadıkları rahat hayatları kızgın, zengin ve kötü kalpli üç çiftçi tarafından değişimin eşiğindedir. Boggis, Bunce ve Bean adlı bu üç çiftçi Tilki bey’in hergün onların çiftliklerinden tavuk ördek ve hindi çalmasından bıkmıştır. Sonunda tepesinin tası atan çiftçiler bizim tilkiye göz açtırmamaya ant içerler ve tilki yuvasının deliğinin başında günler geceler geçirerek tilkiyi yakalamaya çalışırlar. Tilki dışarı çıkmayınca toprağı küreklerle kazarlar yetmez bide traktörlerle kazmaya devam ederler, çiftçilerin yukardan tilki ailesinin de yer altından kazarak sürdürdükleri kovalamaca bir süre böyle devam eder. Derken Tilki Bey’in aklına bir fikir gelir eee Tilkiye Hanımın eşi için “yaman bir tilkidir” demesi boşuna değildir hani. Biraz daha uğraşarak yer altından çiftçilerin çiftliklerine tünel açmayı başaran Yaman Tilki yaptığı plan sayesinde üç çiftçiye daha çok nöbet tutturacaktır.

Roald Dahl’ın eğlenceli üslubuyla tilkinin kurnaz sıfatını sonuna kadar hak ettiğini bu kitapla bir kez daha pekiştirmiş oluyoruz :) Resimlerinde ise Quentin Blake’in neşeli çizimleri tek kelimeyle göz dolduruyor, Roald Dahl kitapları Quentin Blake’in  çizimleri ile daha da bir güzel sanki. Bir çırpıda okurken pek keyif aldığım kitaplardan biriydi, merak edenlere şiddetle okumalarını tavsiye ederim. Bir de bu kitap  Fantastic Mr. Fox adlı bir filme uyarlanmış (stop motion tekniğiyle yapılan değişik bir animasyon) konusu kitapla paralel olsa da bazı yerlerde kitaptaki çizginin epey dışına çıkılmış

“Tilki bey epeyce konuşmadı. Gözleri kapalı kıpırdamadan öylece oturuyordu, konuşmaları duymuyor gibiydi. Tilkiye Hanım, kocasının bütün gücüyle ailesini kurtaracak bir yol bulmaya çalıştığını biliyordu. Tilkiye Hanım, işte tam o sırada kocasının kımıldayıp yavaş yavaş ayağa kalktığını gördü. Tilki Bey dönüp karısına bakmaya başladı. Heyecandan gözleri pırıl pırıl parlıyordu.”

Dünyaca ünlü yaman bir yazar olan Roald Dahl‘ın Yaman Tilki kitabında Tilki babanın ailesini kötü komşularından nasıl koruduğunu okurken yepyeni serüvenlerin içine girecek, hem şaşıracak, hem de çok güleceksiniz.

 • Yaman Tilki
  Özgün Adı: Fantastic Mr. Fox
  Yazar: Roald Dahl
  Çizer: Quentin Blake
  8+ yaş, 104 sayfa
  Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s