Bugün Bir Şey Öğrendim Arkadaşlık

arkadaslik

Çocukların sosyal çevrelerinin oluşmaya başlamasıyla toplum içindeki rollerini sağlıklı biçimde taşıyabilmeleri için örnek oluşturabilecek nitelikli kitaplardan biri olan “Bugün Bir Şey Öğrendim Arkadaşlık” arkadaşlar arası davranışlara değiniyor. Özellikle oyun gurubuna veya okula başladıktan sonra arkadaş çevresi genişleyen çocukların aklındaki sorular ve tedirgin oldukları konular üzerine örnek hikayeler anlatılarak onları rahatlatacak ve doğru davranmaya teşvik edecek bölümler içeriyor.
Kitapta arkadaşlık konusu 6 ana başlıkta ele alınıyor, arkadaşlık ilişkilerinde olabilecek temel sorunları çocukların kavrayabileceği şekilde hikayelerle dolaylı yoldan anlatan kitap aile içi diyalog sahneleriyle de çocukları yaşadıkları sorunlar hakkında büyüklerle daha rahat iletişim kurmaya yönlendiriyor.
En iyi arkadaş nedir? başlığıyla konuya giriş yapılan kitabımızda Badem ve Susam adlı iki kardeş olan küçük kuşlarla tanışıyoruz, bu iki kardeş dışarıda arkadaşları ile ilgili yaşadıklarını evdeki büyükleriyle konuşarak konuya giriş yapıyorlar, bunun üzerine çocukların dedesi, babannesi veya annesi yaşadıkları olayla ilgili örnek bir hikaye anlatarak gelişme bölümünde onlara yol gösteriyor. Ve sonuç bölümünde ise tekrar karakterlerin yaptığı bir diyalogla neler olması gerektiği fazla hissettirmeden çocuklara aktarılıyor. Bu güzel kitap kalın dayanıklı kapağı, renkli ilgi çekici illüstrasyonları ve bir hikaye kitabından farksız yönüyle de çocukları eğlendirmeyi unutmuyor.

Çocuklar ana okuluna başladıklarında kendilerini ilk kez farklı bir sosyal çevrede bulurlar. Burada yepyeni ve çok güzel bir duyguyla tanışırlar:arkadaşlık. Ama ardından kavgalar, küsmeler gelir. Birlikte yaşamak kolay değildir. Tam da bu noktada çocukları doğru yönlendirmek ve sorularına sağlıklı cevaplar verebilmek çok önemlidir.
İşte çocukların yeni arkadaşlıklar kurarken cevaplarını merak ettikleri altı soru;
En iyi arkadaş nedir?
Arkadaşım sadece benim olabilir mi?
Neden kimse benimle arkadaş olmak istemiyor?
Arkadaşlığımı sürdürmek için ne yapmalıyım?
Arkadaşıma hayır diyebilir miyim?
Arkadaşım giderse bunu nasıl atlarıtırım?

arkadaslik

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Bugün Bir Şey Öğrendim Arkadaşlık
  Özgün Adı: Les questions des tout-petits sur l’amitié
  Yazar: Marie-Agnès Gaudrat
  Masalları Resimleyen: Charlotte Roederer
  Diyalogları reesimleyen: Anouk Ricard
  Çeviren: Duygu Dalgakıran
  132 sayfa
  Timaş Çocuk
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s