Defne’yi Beklerken

defneyi-beklerkenAslı Der’in ilk gençlik romanı olan “Defne’yi Beklerken”  annesinin Defne’yi odasında baygın halde bulmasıyla başlıyor hikayeye. Defne hastaneye kaldırıldığındaysa endişeyle bekleyen annesinin elinde bir tek Defne’nin günlüğü kalıyor, olanları anlamlandırmak ve biraz olsun kızının farkına varmak için. Böylelikle annesi günlükle beraber Defne’nin iç dünyasını okumaya başlıyor satır satır. Kızının dünyasına ait her yeni öğrendiği şey şok etkisi yaratıyor bazen kızını bazen kendini sorguluyor.
Baş karakter Defne, yalnız bir kızdır sadece evde değil okulda da durum böyledir. Evde herşeyi kendi başına halletmesi gerektiğini vurgulayan işkolik annesi ve sürekli kitap yazmayla meşgul olan babası,  okulda ise  bir grup zorba öğrenci yüzünden zamanla içine kapanır olmuştur. Ailesiyle sağlıklı bir iletişim kuramayan Defne bitmek bilmeyen iş yoğunluğu ve beklentiler dahilinde onların gözardı ettiği bir yaşam sürmektedir. Okulunda yaşadığı talihsiz bir olay neticesinde ise adının patlak kız’a çıkması onun daha da içine kapanmasına neden olmuştur. Ve annesinin bütün olup biteni öğrenebileceği tek yer Defne’nin tuttuğu günlüktür.
Açıkçası sonlara doğru kitaptaki heyecan dozu ile orantılı olarak bendeki merak da iyiden iyiye arttı, bu yönden kitabı çok uzatmadan okuyup bitirdim. Bölümler halinde olan kitapta bir bölüm defnenin günlüğünü okurken bir bölüm de hastane ortamına ve annesinin düşüncelerine dalıveriyoruz, bu şekilde bölümler halinde ilerlemek bence kitabı daha da ilgi çekici hale getirip okuyucuyu konuya hakim kılıyor.  Aslı Der’in okuduğum ilk kitabıydı ve gerek konusu gerek üslubuyla kitabı beğendiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Hersekse iyi okumalar…

Ödüllü yazar Aslı Der, gençler için yazdığı ilk romanında, yalnızlığı, hüznü, dostluğu ve umudu bir gencin günlüğüne sığdırıyor. Ergenliğin zorlu yollarını ve iletişimsizliğin yol açtığı çözümsüzlükleri, okul, ev, komşular üçgenine yerleştiren roman, akran zorbalığı, yetişkin-genç ilişkisi gibi zor konuları merak uyandırıcı ve temposu yüksek bir kurguyla işliyor. Romanında dostluğun, ilk aşkın, edebiyatın ve müziğin iyileştirici gücünü hissettiren yazar, bir yandan gencin sıkıntılarını ve sığındığı kaleleri onun kelimeleriyle aktarırken, bir yandan da bütün bunlara kör olabilen yetişkinin iç hesaplaşmasını gözler önüne seriyor. Hem gençlerin hem yetişkinlerin kendi duygu dünyalarına ait pek çok ayrıntı bulabileceği roman, hızı giderek artan dünyada bir anlığına da olsa durup dinlemenin ve anlamanın önemine işaret ediyor.

  • Defne’yi Beklerken
    Yazar: Aslı Der
    144 sayfa
    Genç Roman
    Günışığı Kitaplığı

Aslı Der’in diğer kitapları: “Küçük Cadı Şeroks”  “Büyük Tuzak” “Tehlikeye 3 Yolculuk” “Kayıp Rüyacı”

Reklamlar

Defne’yi Beklerken” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s