George’un Harika İlacı

george Geçen gün çok kötü hasta olup yataktan hiç çıkamadığım bir gün geçirdim ve bu süreçte bana eşlik edip moral veren tek kitap “George’un Harika İlacı” oldu.
(tabii kitabın yanı sıra annemin yaptığı eşsiz hasta çorbasını da unutmamak lazım :)
Yani bu kitap benim için her zaman gülerek anımsayacağım Roald Dahl’ın zekasına hayran kaldığım kitaplarından biri olarak kitap listemin üst sıralarına yerleşti.

George, annesi babası ve büyükannesi ile bir çiftlikte yaşayan akıllı ve iyi bir çocuktur, fakat yaşlı büyükanneden pek de iyi biri diye söz edemeyiz. George ne kadar nazik davranırsa davransın karşılığında büyükannesinden iyi bir laf işittiğini duymamıştır. Nihayet George yaşlı kadınla yalnız kaldığı bir gün artık yaptıklarına dayanamayarak onu şöyle bir güzel havalara uçuracak bir şeyler yapmaya karar verir. Aklına pek çok şey gelse de elinde sadece büyükannenin bir işe Yaramayan ilaç şişesi vardır George da elindeki fırsatı kullanıp büyükannesine işe yarar bir ilaç yapıp onu patlatmak üzere işe koyulur. Evde ne var ne yoksa bir tencereye boca ederek yaptığı karışımda neler yoktur ki annesinin ojesinden babasının traş köpüğüne, hayvan hastalıkları için kullanılan haplardan motor yağına kadar eline geçen herşeyi süper bir karışım yapmak için kullanır. Ve ilaç saati geldiğindeyse yaşlı nemrut kadına yaptığı harika ilacından içirmeyi başarır. İlacı içer içmez büyükannenin yaşadığı değişimi şaşkınlıkla izleyen George dan sonra annesi ve babası da onun yaptığı bu ilginç karışımın sonuçlarını gördüklerine gözlerine inanamazlar.Çok geçmeden George’un babası ticari zekasını kullanarak bu ilaçtan faydalanmak isterama ortada bir sorun vardır. Bütün ilacı çiftlikteki hayvanlara içirdikten sonra ellerinde ilaç kalmamıştır, üstelik George da yaptığı karışımın içine neleri koyduğunu tam olarak hatırlayamıyordur…

“‘Ne zaman bir parça marul üstünde canlı bir sülük görsem,’ dedi Büyükanne, ‘sıvışmasına fırsat vermeden hemen yutarım. Nefistir.'”
Büyükannesinden hoşlanmıyordu George, elinde değildi. Bencil, kötü, aksi ihtiyarın tekiydi. Sürekli yakınıyor, mızmızlanıyor, surat asıyor, vıdı vıdı ediyor, huysuzlanıyordu. Üstelik iğrenç şeyler yiyordu. Sonunda George’un canına tak etti ve Büyükanne için şaşırtıcı, müthiş, patlayıcı ve sarsıcı bir Şok hazırlamaya karar verdi..

 • George’un Harika İlacıgeorge-harika-ilaci
  Özgün Adı: George’s Marvellous Medicine
  Yazar: Roald Dahl
  Çizer: Quentin Blake
  Çeviri: Cem Akaş
  9+ yaş, 120 sayfa
  Can Çocuk Yayınları

Roald Dahl’ın diğer kitapları: “Yaman Tilki

Reklamlar

George’un Harika İlacı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s