Keşfedin – Taş Devri

kesfedin-tas-devri

Konu medeniyetler tarihiyse bu konuları işleyen kitaplara kayıtsız kalamıyorum ve büyük bir merakla okuduğum “Keşfedin” adlı bir tarih serisinden bahsetmek istiyorum. Altı kitaptan oluşan bu seride her kitapta tarihte önemli rol oynamış belli başlı dönemlere çocuklar için özenle mercek tutuluyor.
“Keşfedin – Taş Devri” ise  taş devrinin tanımıyla başlıyor ve insanların ortaya çıkışları, yaşantıları ile geçirdiği süreçler ile
düzenli ve sıralı bir şekilde devam ediyor. Konularda neler ne şekilde yapılırdı, nasıl bir yaşam biçimi vardı tek tek alt başlıklarla ele alınıyor. Konuların sonunda bir de konuyla alakalı proje bulunuyor mesela barınak konusunu işlerken kolay bulunabilir malzemelerle  mamut kemiklerinden bir avcı barınağı nasıl yapılır adım adım gösteriliyor.
Keşfedin serisindeki kitapların en sevdiğim yanı konuların en ince ayrıntılarına kadar iniyor olmasıydı, çünkü çoğu kitapta sadece belli yerlere değinilip yüzeysel bir bilgi aktarılıyor. Oysa bu kitaplarda merak ettiğim noktaların açıklanarak anlatılmış olması benim baya hoşuma gitti. Tarihi geçmişi öğrenirken bir yandan da konu sonundaki örnek el işi uygulamalarıyla konu pekiştiriliyor. Çok sayıda renkli resimler ve illustrasyonlarla desteklenen anlatım “öğrenciler için ideal bir başucu kaynağı” sıfatını kesinlikle hak ediyor. Bence çocukların kitaplıklarında tarihe yer açmaları için iyi bir fırsat.

Zaman içinde iki milyon yıl geriye, Taş Devri’ne gidip, Taş Devri insanlarının hayatı hakkındaki büyüleyici gerçekleri öğrenelim – nerelerde yaşıyorlardı, ne yiyorlardı ve neye benziyorlardı? Yaptıkları güzel aletler ve silahlara, tüylü mamut gibi canlıların arasında hayatta kalma konusunda gösterdikleri beceriye hayranlık duyacaksın. Bir dizi pratik proje geçmişi bugüne taşımana yardım edecek – kendi mağara sanatını yaratacak, leopar tırnaklarından bir kolye yapacak, bir Taş Devri yemeği hazırlayacak ve mamut kemiklerinden bir barınak inşa edeceksin. Adım adım ilerleyen 15 proje ile geçmişi yeniden yaratma olanağı bulacaksın Gerçek olayların konu edildiği kutular, geçmişin içyüzünü iyice kavramanı ve bugünle bağlar kurmanı sağlayacak 300’den fazla renkli fotoğraf 40’tan fazla illüstrasyon, bir tarih haritası ve resimli bir zaman çizelgesi Evde veya okulda kullanılmak üzere ideal bir yardımcı kitap.tas-devri-kitap

 • Keşfedin – Taş Devri
  Özgün Adı: Step Into – The Stone Age
  Hazırlayan: Charlotte Hurdman
  Çeviri: Ali Berktay
  8-14 yaş, 64 sayfa
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

 
Serinin diğer kitapları: “Vikingler” “Mezopotamya” “Eski Mısır” “Antik Dünya” “Roma İmparatorluğu”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s