Yaman ve Onun Bitmek Bilmeyen Soruları

yaman-ve-onun-btmek-bilmeyen-sorulariBitmek bilmeyen sorular bir çocucuğu en iyi tanımlayan kelimelerden biridir bence :) Çocuklarla az da olsa vakit geçirmiş herkesin bildiği gibi çocuklar merak edip ardından sorular sıralamaya başlayarak öğrenirler. Kısaca hayatlarının en önemli dönüm noktalarını oluşturur bu soru sorma dönemi ki ilerde kendi cevaplarını bulabilsin ve doğru sorgulamayı öğrenebilsinler. İşte “Yaman ve Onun Bitmek Bilmeyen Soruları” adlı kitap  hem soruların kaynağı olan çocuklara hem de sorulara nasıl yanıt vereceğini biemeyen büyüklere adeta hızır gibi yetişiyor.
Bu güzelim kitaptaki her bölümde Yaman, sırasıyla okuldaki öğretmenine, annesine, babasına veya bir başka büyüğüne  dış dünyada gördüğü ve merak ettiği konularda sorular soruyor, yetişkinler de ona uygun bir dille cevap veriyor. Bir sayfada Yaman’ın büyükleriyle yaptığı bir diyalog diğer sayfada da konuyu özetleyen kocaman resimli bir açıklama bulunuyor.
Farklılıklarla ilgili olan ilk bölümde “Niye birbirimize benzemiyoruz?” başlığından yola çıkarak  güçlü olup gücünü kötüye kullanmamayı, şiddet karşısında kendini korumayı ve bunun yollarını, barışın zor ama güzel olduğunu anlatarak konuya girip “Nasıl dünyaya geldik?” “Niye her istediğimizi yapamıyoruz?” “Neden korkarız?” “Dünya nasıl oluştu?” “Ama bu haksızlık!” “Niye okula gidiyoruz?” “Neden evsiz insanlar var?” “Niye kötüler var?” “Benim babam!” “Ölüm nedir?” ana başlıklarıyla devam ediyor.
İşte şunlar da Yaman’ın bitmek bilmeyen sorularından birkaç tanesi: Ama anne neden her istediğimi yapamıyorum?,  Anne, peki birisi bana vurursa kendimi korumaya hakkım yok mu?, Anne! karanlıktan korkuyorum!, Neden evde kalmak yerine okula gitmek zorundayım?,  Babaanne, dedem niye öldü?…
Kitabın son kısmında ise ailelere çocukların yönelttiği sorular karşılığında daha bilinçli olup, doyurucu yanıtlar vermelerini sağlayabilecek
bir açıklama kısmı yer alıyor. Benim çok keyif alarak incelediğim bir kitap oldu, çocuklara yönelik felsefi kitapları sevenlerin bu kitaba da mutlaka bir bakmalarını öneririm.

 • Yaman ve Onun Bitmek Bilmeyen Sorularıyaman-ve-sorulari-
  Özgün Adı: Gaston, le petit garçon qui n’arrêtait pas de poser des questions
  Hazırlayanlar: Matthieu de Laubier, Marie Aubinais, Gwenaelle Boulet, Catherine Proteaux
  Çeviri: Duygu Dalgakıran
  6+ yaş, 212 sayfa
  Timaş Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s