Olga Okulu Sevmiyor

olga-okulu-sevmiyor

Olga Okulu Sevmiyor , evet sevmiyor! haksız da değil hani. Okulda öğretmeninin ıvır zıvır diye tabir ettiği ama Olga’nın çok değer verdiği kişisel eşyalarını okula götürdüğünde onlara el koyması onun bu karar varmasını sağlıyor. Annesi Olga’nın okul sorununa geçici bir çözüm bulmuşken sorunlar öğretmenin kopan düğmesinin eve gelmesiyle tekrar baş gösteriyor.
Öğretmeniyle arasının iyi olmadığı yetmezmiş gibi bir de en yakın akadaşıyla okulun çetesine karşı kurdukları tuzağa nöbetçi öğretmenin düşmesiyle işleri iyice sarpa saran Olga, en sonunda da hasta olma bahanesiyle okula gitmeyip evde kalmayı başarıyor.
Okulla ilgili ilk hikayeden sonra kitaptaki bir diğer hikayede ise Olga, eve kalmaları için bir kaç arkadaşını davet ediyor. Bu konuda annesiyle pek anlaşamasalarda her zamanki gibi yine Olga’nın istediği oluyor. Olga iki arkadaşıyla beraber geçirdikleri koca bir güne neler sığdırmıyor ki, vakitlerini güzel geçirmek için bir tiyatro oyunu oynayıp tehlikeli ve eğlenceli bir paten turuna kadar pek çok şey deniyorlar. Ama söz konusu üç çocuksa ortak bir paydada buluşmak da bazen zor olabiliyor. Bu kitapta da ilkinde olduğu gibi can sıkıntısını yenmek için elinden geleni yapan Olga’nın dünyası ve tabi bir de Olga’nın ablasıyla didişmeleri tatlı bir üsupla yer alıyor.

Olga iki çocuklu bir ailenin küçük kızı. Okula başlayalı bir hafta olmuş ama alışması pek kolay olmayacak gibi. Ona göre okul hiç eğlenceli değil. Ne oyuncaklarını götürebiliyor ne de çiklet çiğneyebiliyor. Bir de öğretmeninden peş peşe uyarılar gelmeye başlamaz mı! Olganın bir an önce işleri yoluna koyması gerekiyor…
İkinci öyküde Olga arkadaşlarını yatıya çağırmak istiyor ve tam iki arkadaşı için izin koparıyor! Birlikte koca bir gün ve gece geçirecekler. Arkadaşlarıyla yaşayacağı maceraları düşündükçe sabırsızlanıyor Olga. Bakalım onu ne gibi sürprizler bekliyor!

 • Olga Okulu Sevmiyor
  Özgün Adı: Le grand livre d’Olga/Olga n’aime pas l’école
  Yazar: Geneviève Brisac
  Resimleyen: Michel Gay
  Çeviren: Ece Nahum
  6+ yaş, 95 sayfa
  Hayykitap

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s