Asla Pes Etme

asla-pes-etmeBu günlerde savaş ve insanlık hakkında gerçekten güzel yazılmış kitaplar okuyorum bunlardan biri de  “Asla Pes Etme” adlı kitaptı. “Asla Pes Etme” Kamboçya’da Kızıl Kmerler dönemindeki bir çocuğun acı deneyimleri hakkında gerçek bir yaşantıdan esinlenilerek yazılmış.
Kitabın anlatıcısı ve kahramanı Arn Chorn Pond’un anılarını temel alarak hikayeleştiren Patricia McCormick, bir zamanlar tarihte acımasızca yaşanan insanlık dışı gerçeği etkili bir biçimde kitaba yansıtmayı başarmış.
Arn’ın o kara dönem boyunca sürüklendiği yaşamı ve hayatta kalmak için sürdürdüğü umutsuzca bir mücadeleyi okumak benim için farklı bir deneyim oldu. Gerçek bir hikayeden alınması ise ilgimi çeken ve beni etkileyen en önemli özelliğiydi bu yönüyle “Asla Pes Etme” merak edenlere rahatlıkla tavsiye edebileceğim iyi bir roman. Bu arada kapak tasarımının kitaba tam oturduğunu da belitmeden geçmek istemiyorum. Herkese iyi okumalar…

On bir yaşındaki Arn’ın teyzesi ve kardeşleriyle yoksul olsa bile yaşadıkları mutlu hayat soykırımın yıkıcı darbesiyle birden bire sarsılır. Kızıl Kmerler iktidara gelmeleriyle birlikte tüm düzeni alt üst edip evlerinden ayırdıkları Arn’ın ailesi gibi onlarca insanı tarlalarda pirinç yetiştirmek üzere çalışmaya zorlarlar.  İnsanlara yeni bir toplum düzeni getirmeyi hedefleyen Kızıl Kmerler çalıştırdıkları insanları zenginler ve fakirler, büyükler ve çocukar olarak guruplara ayırıp farklı çalışma kamplarına ve ölüme yönlendirir bu sırada Arn’da teyzesinden ve kardeşlerinden ayrı düşer.
Arn, pirinç tarlalarında diğer çocuklarla bir süre çalıştıktan sonra devrimi pekiştirecek bir müzik gurubu kuran Kızıl Kmerler tarafından propaganda şarkılarını çalmak için kurulan müzük gurubuna seçilir. Kamboçya, Vietnam tarafından işgal edildiğindeyse bu seferde iki taraf arasındaki savaşın ortasında kalan yine çocuklar olur. Arn ise yaşan bir ölü gibi etrafındaki zulme şahit olarak belki de bir gün bütün bu yaşanılanları anlatmak için hayatta kalmaya devam eder. Zar zor ulaştığı Tayland’da ki mülteci kampında kaldığı sırada tanıdığı bir Amerikalı sayesinde de bütün bu yaşadıklarını tüm dünyaya anlatma fırsatını yakalar.

Arn Chorn-Pond’un gerçek hikayesine dayanan bu eser, çocukluğu savaşla yoğrulmuş birinin büyüdüğünde nasıl barış yanlısı bir insana dönüştüğünü anlatıyor. Ulusal Kitap Ödülü finalisti Patricia McCormick’ten insanın içini acıtan, etkileyici bir roman…asla-pes-etme-kitap

 • Asla Pes Etme
  Özgün Adı: Never Fall Down
  Yazar: Patricia McCormick
  Sayfa Sayısı: 200
  Türü: Roman
  Yayınevi: Maya Kitap

Ptricia McCormick’in dilimizdeki bir diğer kitabı ; “Satılık”

Maya Kitap’ın web sayfasını ve kitaplarını incelemek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s