İyi Geceler, Julia

iyi-geceler-juliaJulia, ciddi bir hastalık nedeniyle tıpkı diğer çocuklar gibi bir süredir hastanede yatmakta olan küçük bir kızdır.Günlerden bir gün yatağındayken bir ses duyar. Odada göremediği birisi onunla konuşmuştur, kısa süre sonra da Julia kendisiyle konuşanın bir yastık olduğunu öğrenir. Hastanedeki bu konuşan yastık odasından çıkamayan Julia ile arkadaş olmuştur. Beraber hayaller kurup odadan odaya mektuplaştığı hastane arkadaşı Bruno’yu sık sık düşünen Julia, son zamanlarda ondan haber alamamaktadır. Hastalığı yüzünden odasından çıkamayan Julia’nın dış dünyaya açılmasının tek yolu rüyalarında gezmesidir. Ve Julia, sıkıcı hastane günlerine renk katan Pofuduk adlı yastık sayesinde rüyalarında gezmeye başladıktan sonra aynı hastanede yatan en iyi arkadaşı Bruno’yu ziyaret edebileceğini öğrenir. Artık rüyaları Julia için çok çok özeldir…
Hasta bir çocuğun yastığı sayesinde rüyalarında yaşadığı maceraları tatlı bir üslupla aktaran kitapta arkadaşlık, umut ve mücadele adeta bir kuş tüyü hafifliğinde işlenmiş. Ciddi bir konuyu işleyen yumuşak bir anlatımın yanı sıra sayfalarda yer yer karşımıza çıkan çizimler de kitaba sıcak ve neşeli bir hava katıyor. Bir ara okuyup göz atmanızı tavsiye ederim.

“Rüya görmek için yaşarız ve yaşamak için rüya görürüz.”
Julianın, bir hastane odasında böyle maceralar yaşayabileceği aklının ucundan geçmemişti. Tüm bunlar, rüyalar âleminde gerçek bir uzman olan yastığı Pofuduk sayesinde yaşandı.

 • İyi Geceler, Julia
  Özgün Adı: Buenas Noches, Julia
  Yazar: Carles Sala i Vila
  Resimleyen: Roger Simo
  Çeviri: Havva Mutlu
  8+ yaş, 120 sayfa
  Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s