Minik Şirin

minik-sirin

Şu sıra okuduğumuz “Minik Şirin” adlı kitap tam anlamıyla küçücük fıçıcık içi dolu şirincik’ti böylece biz de Şirin ile tanışmış olduk.
Bu sevimli kitabın içerisinde sekiz adet öykü ve öykülerin sonunda ise konuyla alakalı mini bir etkinlik yer alıyor.
Öykülerde Şirin; Dişlerini fırçalamayı, başkalarının eşyalarını izinsiz almamayı, bayramlaşmayı, canlıların doğaya ait olduğunu ve onları izinsiz eve almamayı, ağlayarak her istediğini elde edemeyeceğini, aşı olmanın korkutucu olmadığını, komşuları rahatsız etmemeyi, kalabalık yerlerde annesinin yanından ayrılmamayı öğreniyor.
Her çocuk gibi Şirin’de bazı durumlarda nasıl davranlması gerektiğini hata yapıp doğrusunu öğrenerek yani yaşayarak öğreniyor. Yani minik Şirin, güzel davranışları örneklendirerek katı ve kuralcı olmadan çocuklara yol gösteriyor.
Birsen Ekim Özen’in yazdığı Şirin serisine resimleriyle renk katan Sernur Işık, bu kitapta da capcanlı bir dünya oluşturmuş. Şirin karakterini özellikle kız çocuklarının çok seveceğini düşünüyorum. Üstelik kitabın boyutu da çok şirin :) bence kitabın küçük boyutlu olması gayet iyi olmuş, böylece minik eller kitaba kolayca uyup sağlayıp yanlarında her yere gezdirebilirler. Çocuklarla beraber hem öyküleri okuyup hem resimleri inceleyerek güzel bir okuma saati gerçekleşirebilirsiniz.

Kıpır kıpır, yaramaz mı yaramaz ve sevgi dolu Şirin!
Çocuklar, bu şipşirin ebatlı Şirin’e bayılacaklar! Onunla bayramın önemini, aşı korkusunun gereksizliğini, bir annenin sevgisinin genişliğini, çocukların ağlayarak her istediklerini yaptırmamaları gerektiğini ve daha birçok şeyi öğrenecekler…
Şirin’i çocuklar kadar ebeveynler de çok sevecek!

  • Minik Şirinsirin
    Yazan: Birsen Ekim Özen
    Resimleyen: Sernur Işık
    4+ yaş, 208 sayfa
    Timaş Çocuk Yayınları
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s