Kaçan Uykuların Peşinden

kacan-uykularin-pesinden

Doğan Gündüz’ün kaleme aldığı Elif Deneç’in özgün resimlemeleriyle şekillendirdiği “Kaçan Uykuların Peşinden” Emirgan Korusu’nda yaşan iki kardeş sincap yani tarçın ve kimyon’un çocukların kaçan uykularının sebebini  öğrenmek üzere düştükleri yolculuğu anlatıyor.
Tarçın ve Kimyon doğanın kucağında yaşadıkları yuvalarına ve arkadaşlarına kısa süreliğine veda edip koruya gelen insanların yakındığı bebeklerin bir türlü uyuyamaması sorununu araştırmaya karar verirler. Dış dünyaya adım atar atmaz öyle şeyler görürlerki şaşar kalırlar, yeni arkadaşlar edinir onların anlattıklarına hayret ederler. Yeni tanıştıkları bu dünyada bebeklerin uykularının neden kaçtıklarını yavaş yavaş anlamaya başlayıp kaçan uykuları geri getirmek için bir yol  bulmaya çalışırlar.
Bu aralar gündemde gezi parkı direnişi var malum, bu kitabı okuyunca da tam da denk geldi dedim.  Çünkü kitapta zamanla değişen insanın çevresine ne gibi zararlar verdiğini çarpıcı bir gerçeklikle anlatıyor. Parklarımızın ve doğal çevremizin nasıl da göz göre göre bencilce keyif uğruna yok edildiğini ve bu madalyonun bir de  arka yüzü olduğunu sadece bitkilerin ve hayvanların değil insan doğasının da zarar gördüğünü hatırlatıyor. Siz en iyisi bu kitabı yanınıza alın gidin bir ağaç altında gölgelikte güzelce sayfaların arasına bir dalın hatta  okuduktan sonra gezi parkı kütüphanesine bırakın başkaları da okusun…

Kimin aklına gelir kaçan uykuların peşine düşmek?  Sincap kardeşler Tarçın ile Kimyon’un tabii ki! Tarçın ile Kimyon, bebeklerin kaçan uykularını bulmak için çıktıkları yolculukta, bazı önemli soruların da yanıtlarını buluyorlar. “Ne yanıtı? Sincaplar bulsa bulsa fındık, fıstık bulur,” demeyin. Dünyamıza dair sadece sincapların bildiği şeyler var. Siz de peşlerine takılın!
kacan-uykular

  • Kaçan Uykuların Peşinden
    Yazan: Doğan Gündüz
    Resimleyen: Elif Deneç
    10+ yaş, 112 sayfa
    Can Çocuk Yayınları
Reklamlar

Kaçan Uykuların Peşinden” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Fare Adlı Kedi | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s