Özel Dedektif Saxby Smart – Kıyamet Gününe Beş Saniye Kala ve Diğer Dosyalar

saxby-smart-dedektifSaxby Smart serisi Saxby Smart adlı özel dedektifliğe el atmış bir öğrencinin genelde okul çevresinde karşısına çıkan gizli kapaklı olayları çözmesini konu ediniyor. Serinin yayımlanan son kitabında ise üç ayrı konu yani üç dava dosyası bulunuyor. Bunlardan birincisinde Saxby , okuldaki düşmanının onun adını leklemek için kurnazca hazırladığı intikam planını arkadaşlarıyla beraber açıklığa kavuşturarak kendini aklamayı başarıyor. Diğerinde bir kamyon dolusu çalınan oyun cd’sinin arkasında kimlerin ve niyetlerinin aslında ne olduğunu ortaya çıkartıyor. Sonuncusunda ise okul sekreterinin alt üst edilmiş odasında kimin neyi neden çalmaya çalıştığı konusundaki gizemi aydınlığa kavuşturuyor.
Saxby Smart Serisi ile sorgulamayı, parçaları birleştirmeyi ve gizli olayları çözmeyi yani dedektiflik hikayelerini seven çocukların ilgilenebileceğini düşünüyorum. Hikayelerde karakterler çok fazla ön plana çıkmasa da metni ve hikayelerin arasında yer yer okuyucuya da sorular yöneltilerek kitaba bir değişiklik katılmış olması iyi. Böylece sadece hikayeyi okumuyorsunuz aynı zamanda çözmek için de uğraşıyorsunuz.

Mizah ve gizemi bir arada yazabilen Simon Cheshire Özel Dedektif Saxby Smart serisine kaldığı yerden devam ediyor. Saxby Smart Kıyamet Gününe Beş Saniye Kala adlı yeni kitabıyla çocukları heyecan dolu yeni dedektiflik maceralarına davet ederken kurgusu ile çocuklara zihinsel egzersiz de yaptırıyor!
Saxby Smart St.Egbert Okulunda okuyan parlak zekâlı bir öğrenci dedektiftir. Bahçelerindeki kulübeyi ofis olarak kullanan Saxby’nin diğer dedektiflerin aksine asistanı yoktur. Kıyamet Gününe Beş Saniye Kala, Zombilerin Yürüyüşü ve Kırık Kutu adlı dosyalarda Saxby’nin verdiği ipuçlarıyla bakalım siz davayı çözebilecek misiniz?  

 • Özel Dedektif Saxby Smart – Kıyamet Gününe Beş Saniye Kala ve Diğer Dosyalar
  Orjinal isim: Saxby Smart Private Detective Five Seconds to Doomsday
  Yazan: Simon Cheshire
  Çeviri: İpek Demir
  10+ yaş, 168 sayfa
  Altın Kitaplar
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s