Kaderin Kızları

kaderin-kizlariHintli yazarlar son dönemlerde epey bir ilgimi çekmeye başladı, özellikle hayatın özüne yoğunlaşan olay örgüleriyle  kültürlerinin birleşimi sayesinde ortaya çıkardıkları eserlerde çok değişik bir doku yaratıyorlar.
Hintli bir yazar arayışıyla bulup beğenerek okuduğum “Kaderin Kızları” da bu anlamda hint kültürüyle yoğrulmuş güzel bir ilk roman. Kitabın kimi zaman mizahi yönü kimi zaman duygu karmaşası okuru içine çekip yutan cinsten. İlk başta konuyu tam kavrayamamış gibi hissedebilirsiniz, bu her bir karakterin hikayesine ani geçişler yapımasından kaynaklanıyor sanırım ama sayfalar ilerledikçe buna alışıyor ve kendinizi kaptırıyor olacaksınız.
Hikaye Amerika’da esasen güzel bir yaşam süren hintli bir ailenin geçmişten miras kalan lanetin etkisiyle şekillenen yaşamlarını konu ediniyor. Olaylar ailenin reisi Dr. Raman Nair, karısı Jaya, kızkardeşi Gita ve şişman fakat hem neşeli hem güzeller güzeli beş kızının çevresinde dönüyor.
Kitapta herşey bir anda olup bitmiyor, yavaş yavaş beliren bir manzara misali olaylar anlam kazanmaya başlıyor. Kitabın sonunu çok farklı bekliyordum ama doğrusu bu ilginç hikayenin sonu beni şaşırtarak pek beklemediğim bir biçimde noktalandı. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; basit, hiç birşey düşündürmeyen, oku unut tarzı aşk romanlarından asla değil! Geleneklerine bağlı bir ailenin sosyal, kültürel ve nesiller arası farklılıklarını aşk ile doldurarak doğal bir şekilde işlenmesi ağırlık kazanıyor.
Bu dokunaklı ve duygu dolu kitap, sevdiğim kitaplar arasında yerini aldı. Hint kültürünü barındıran, akıcı ve değişik bir hikaye okumayı sevenlere rahatlıkla tavsiye ederim.
Üniversite yıllarında evli bir adama aşık olan alımlı Gita, bu gizli ilişlisinde zaman geçtikçe duyguların gel gitleriyle boğuşurken  bir yandan da aklını kurcalayan ailesinin geçmişteki lanetini bir roman olarak yazmaya başlar. Büyük büyük atasının yaşadıklarıyla başlayan ve her nesilden bir kızı lanetleyen bu bela şimdi onlardan birini seçmştir. Ailenin büyük kızının bir katoliğe çok ama çok aşık olması, bir diğer kızın ünivertisteye başlayıp evden ayrılmasıyla  tehlikeli ve iğrenç bir adamın eline düşmesi, Gita’nın gözlerden kaçmayan tuhaf halleri bir şeylerin yolunda gitmediğinin apaçık göstergesidir…

Amerika’da yaşayan Hintli bir ailenin, kadınla erkeği, Hindularla Katolikleri,  tarihi ve laneti bir araya getiren öyküsü Kaderin Kızları. Dr. Raman Nair, ufak tefek karısı Jaya  ve kilolu fakat güzeller güzeli beş kızıyla Virginiada keyifli bir hayat sürmektedir.  Doğum yeri olan Hindistan’dan o kadar uzun bir süredir ayrıdır ki ailesini kara bir bulut gibi takip eden,  her nesilden bir kızı alıp götüren eski Brahmin lanetini unutmuştur. Oysa ne karısı ne de tatlı kardeşi  Gita bunu aklından çıkarabilir. Birdenbire kızları yoldan çıkacak ve Dr. Raman Nair hangi yöne gideceğini şaşıracaktır.

 • Kaderin Kızları
  Özgün Adı: As It Was Written
  Yazan: Sujatha Hampton
  Çeviri: Bilge Gündüz
  414 sayfa
  Maya Kitap
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s