Alper Kamu – Cehennem Çiçeği

alper-kamu-cehennem-cicegiTabii, bütün çocuklar çiçektir.

Alper Canıgüz’ün pek bi şahane kitabı Oğullar ve Rencide Ruhlar sayesinde tanıştığımız 5 yaşın en zor dönemeçlerinden geçen Alper Kamu, bu seferde Cehennem Çiçeği ile okurların kalbini  tekrar fethetmeye geliyor belli ki.
Doğrusu Alper Kamu’nun yeni kitabının haberini ilk duyduğumda sevinçten yerimden fırlamıştım, böylece kitap elime geçtiğinde bitmesin diye sayfaları çevirmeye korkarak ama bir yandan da içimi kemiren merak duygusuna yenik düşüp bir solukta okuduğum en güzel kitaplardan biri haline geldi. Okumaya başlamadan önce bir an ilk kitabın gölgesinde kalır mı acaba diye bir düşünce gelip geçmişsede  temposu yüksek bir okuma sunmasıyla hiç de öyle olmadığını gördüm. Bence Oğullar ve Rencide Ruhlar’ı okuyup, sevip, bağrına basanların dört gözle beklediği Cehennem Çiçeği beklentileri boşa çıkartmadı; yani Alper Kamu’nun dönüşü muhteşem oldu!
Kitapta Alper Kamu’nun amcasının ölümünün ardından  başlayan olaylar silsilesi mahallelerine yeni taşınan ve kardeşini öldürdüğünü iddia eden bir çocukla perçinlenir. Bu durumda Alper Kamu durur mu hiç; gizli bir gönül hikayesi ve aklını her fırsatta kurcalayan tuhaf cinayet vakasının ardında yatanları ortaya çıkartmadan rahat edemeyecektir. Okuyanlar bilecektir; Alper Kamu adlı bu tuhaf çocuğun hayata bakış açısı, enteresan tespitleri ve ortalıkta dolanıp kendi tarzıyla bir oraya bir buraya el atması dışında  babasının anlattığı dünyayı omuzlarında taşıyan karanfil kızın hikayesi de olayları daha da anlamlı kılmış bence. Bu yaz okumadan geçilmemesi gereken bir kitap, şiddetle tavsiye ederim…

“Bilirsiniz, insanlar doğar, ölür ve sonra büyür.”
Dünyanın en küçük dedektifi geri döndü.
Alper Kamu 9 yıl sonra, hâlâ 5 yaşında.
Alper Canıgüzün eşsiz kahramanı Alper Kamuyla birlikte her türlü şiddetin hüküm sürdüğü bir atmosferde, kırık hayatların, küllenmiş aşkların ve daha nice esrarın peşinde kara mizahla yüklü yeni bir yolculuğa çıkıyoruz.
Kahramanımız, bu kez bir çocuğun ölümü ve eski bir aşk hikayesinin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için uğraşırken, “İnsanlığa dair kavrayışımızı biraz daha ileri götürmeyecekse bir cinayeti çözmenin ne anlamı var ki?” diyen bir dedektife yakışacak şekilde, adalet kavramımızı sorguluyor.

“…Bütün aşklar küllenir, bütün babalar ölür, bütün hikâyeler biter. Birinin yıkıntıların nöbetini tutması gerekir;  işte o yüzden, biri hariç, bütün çocuklar büyür.”

  • Alper Kamu – Cehennem Çiçeği
    Yazar: Alper Canıgüz
    224 sayfa
    April Yayıncılık
Reklamlar

Alper Kamu – Cehennem Çiçeği” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s