Kırmızı Paletli Timsah

kırmızı paletli timsahDün akşam okumak için seçtiğimiz “Çevreci Dostlar” serisinden “Kırmızı Paletli Timsah” bize çevre kirliliğinin yumurtadaki hayvanları bile nasıl kötü bir şekilde etkileyebileceğini anlatıyor.
Anne timsah, doğup büyüdüğü gölde uzun zamandır mutlu mesut yaşamaktadır. Ama bir gün olan olur ve gölün suyu fabrika atıkları yüzüden gitgide kirlenmeye başlar. Gölde yaşayan bütün canlılar tek tek yaşam alanlarını terk ederken anne timsah yavrularının yumurtadan çıkmasını bekler. Fakat yumurtalarından sadece bir tanesi çatlar ve içinden yavru bir timsah çıkar; üstelik bu yavrunun arka ayakları olması gerektiği gibi değildir. Anne timsah yavrusuyla başka bir yaşam alanı ararken sahilde bir çift kırmızı palet bulur. Bu kırmızı paletler yavru timsahın rahatça yüzebilmesi için iyi bir fırsattır…

Modern yaşamın insanlığa sağladığı kolaylıklar saymakla bitmez. Ancak bu faydaların yanında doğanın kirlenmesi ve çevremizi saran canlıların yaşamının olumsuz yönde etkilenmesi de üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.
Çevreci Dostlar Dizisi doğa ve çevre kirliliğinin etkileri konusunda duyarlılık yaratabilmek amacıyla hazırlandı. Dizideki tüm dostlarımız, özgün öyküler ve rengârenk resimler eşliğinde yarınlara daha güzel bir dünya bırakabilmek için çevremize yakından bakmamızı öneriyorlar.

  • Kırmızı Paletli Timsah
    Yazan ve Resimleyen: Aysun Berktay Özmen
    3+ yaş, 48 sayfa
    Altın Kitaplar

Aysun Berktay Özmen’in diğer kitapları: “Denizler Altında Kırmızı Somon” “Çevreci Kral Kurbağa“  “Bahçıvan Köstebek ve Uçan Karınca Kıvırcık“  “Tavşan Çiko’nun Dileği” “Küçük Ressam ile Kral Salyangoz

Reklamlar

Kırmızı Paletli Timsah” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: Tıkır’ın Çilek Günü | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

  2. Geri bildirim: Mavi Tutkunu Karga | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s