Yılan ile Kertenkele: İki Komik Geveze!

yilan ile kertenkeleYılanları ve kertenkeleleri oldum olası sevmem, hatta çoğu zaman görmeye bile tahammülüm yoktur ama bu hafta Hayykitap etiketli “Yılan ile Kertenkele: İki Komik Geveze!”yi geçen haftasonu izlediğim yılanlar hakkında bir belgesel sayesinde merak edip okumak için seçmiştim. Açıkçası içinde yılanlar ve kertenkele geçen bir kitabı merak edip sonuna kadar okuyacağım aklımın ucundan geçmezdi :) Ama okumaya başladıktan sonra vaktimi onlarla geçirdikçe tatlı sert atışmalarından doğan gevezeliklerine kulak vermekten kendimi alamadım.
Kitapta iki farklı yapıya sahip çöl hayvanının arasında ortak bir buluşma noktası olan arkadaşlıkları anlatılıyor.  Aralarındaki farklılıkların kendileri de farkında ve bu farklılıklarıyla birlikte çöl sıcağında serinletici bir bardak limonata ya benzeyen dostluklarının temellerini hafif yollu bir tartışmayla atıyorlar.
Joy Cowley, kitabın içindeki minik renkli resimlerle neşelenen küçük küçük bir çok öyküde sıkça yılan ve kertenkelenin farklılıklarının ve birbiriyle atışmalarının üzerine eğilip,  arkadaşlıklarda aslında her zaman işlerin güllük gülistanlık olamayacağını vurguluyor (-ki haksız da değil hani!). Şiirsel taş çevirisiye güzel bir sadelikte okumaya hevesli çocukları zorlamadan kaliteli bir okuma sunan bu kitabı ben beğendim.
Ha bir de unutmadan ekleyeyim, Joy Cowley “Yılan ile Kertenkele” kitabıyla 2008’de Yeni Zelanda Yılın Çocuk ve Gençlik Kitabı Ödülü’nü almış ve kitabı tiyatroya uyarlanmış. Yani demem o ki siz siz olun ben yılan sevmem deyip okumamazlık etmeyin…

Yılan ile Kertenkele, çölde yaşayan zıt karakterli iki hayvanın karşılaşmasıyla başlayan ve aralarında gelişen dostluğu anlatan kısa öykülerden oluşuyor. Kahramanları sürüngenler olsa da bu öyküler klasik fabllardan farklı olarak didaktizmden çok uzak. Günümüz çocuğuna seslenen usta işi mizahı ve zekice kurgusuyla şaşırtıyor, gülümsetiyor, güldürüyor. Gülmecenin temelini ise iki karakterin zıtlığı oluşturuyor: Yılan son derece soğukkanlı, kendinden emin ve biraz benmerkezci. Buna karşılık kertenkelenin heyecanlı, bastırılması zor coşkulu bir yapısı var. Fakat iki arkadaş, farklılıklarının bilincine varıyor, birbirini olduğu gibi kabulleniyor ve birlikte yaşamaya uyum sağlıyorlar. Yılan ile Kertenkele’yi tüm kitapkurtlarına şiddetle tavsiye ediyoruz. Nitelikli mizahıyla bolca kahkaha vaat eden bu kitabı okurken çok eğleneceksiniz! Yılan ile Kertenkele, görünüşte birbirine benzeyen ama kendine özgü kişilikleriyle birbirinden çok farklı iki arkadaş. Biri birinin kuyruğuna, diğeri de öbürünün bacaklarına hayran. Karşılaşıp tanışıyorlar, tartışıp uzlaşıyorlar, birbirlerini tanımaya başlayınca da neler yapıyorlar neler… Macera bu ya, bu çılgın dostlar çölün ortasında para bulup ticarete bile atılıyor!

 • Yılan İle Kertenkele
  İki Komik Geveze!
  Özgün Adı: Snake and Lizard
  Yazar: Joy Cowley
  Resimleyen: Gavin Bishop
  Çeviren: Şiirsel Taş
  96 sayfa
  Hayykitap
Reklamlar

Yılan ile Kertenkele: İki Komik Geveze!” üzerine 2 yorum

 1. Ben de yılanlardan pek hoşlanmıyorum. Kertenkele -hele ki yavruysa ve benden uzakta takılıyorsa- çok da sorun değil :) ama bu iki gevezenin hikayesini ben de çok merak ettim.
  Paylaştığın için teşekkürler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s